Napiwki na Bali

Napiwki – płacić czy nie. Na świecie w różnych miejscach są różne zwyczaje. Nie zmienia to na pewno jednego – zawsze fajnie jest taki napiwek dostać zatem zostawiajcie je.

Komu i kiedy?

Jeżeli zdarzy Wam się, że będziecie korzystać z usług portera na lotnisku, jemu powinniście zostawić napiwek, ale najpierw upewnijcie się, że jego oczekiwania nie sięgają 10-20 USD. Lotnisko to specyficzne miejsce.
W hotelu ekipie sprzątającej – najlepiej do ręki. Nie zostawiajcie na łóżku bo bywało już, że ktoś wychodząc na plażę wyrzucił drobne z kieszeni na łóżko, co zostało odebrane jako napiwek, a potem było nieporozumienie, że ukradziono pieniądze.
W hotelu room boyowi – za pomoc w targaniu walizek.
Czasami też można zostawić napiwek w restauracji (chociaż pamiętajcie, że do większości rachunków jest doliczany service tax), w klubie, w barze czy w salonie masażu.

Ile i w jakiej walucie?

Najlepiej w walucie lokalnej bo to nie wymaga biegania do kantora, aby napiwek nabyty wymienić. Ponadto darczyńcy wręczający jednodolarówki powinni wiedzieć, że trudno jest to wymienić, a jeśli już się da, wówczas kurs wymiany mocno odbiega od przyjętego.

Ile zatem?

Jak czujecie. Za drobne sprawy warto zostawić powiedzmy 20 000 IDR (zielony banknot).

Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów and atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

English