Indonezyjskie rafy koralowe, mimo że jeszcze nie do końca poznane, już w opinii wielu płetwonurków określane są mianem najlepszych i najpiękniejszych miejsc nurkowych świata. Bali - piękna, zielona wyspa, posiada również doskonałe miejsca do nurkowania.

Wokół Bali mamy przepiękne podwodne miejsca:

 • Zarówno stromo opadające ściany wokół wyspy Menjangan – gdzie przejrzystość wody sięga nawet do 50 m,
 • Sławne Tulamben – u stóp wulkanu Gunung Agung, z czarnym, wulkanicznym wybrzeżem oraz znanym na całym świecie amerykańskim wrakiem z czasów II wojny światowej SS Liberty,
 • Nusa Penida– wyspa znana z nurkowań w prądzie, jak i niedawno odkryty raj dla miłośników makroświata, położone na północy wyspy miejsce zwane PJ (Puri Jati). Ale przede wszystkim Bali to możliwość spotkania niesamowitych Mola Mola…

Dla pełnej informacji dla nurkujących – najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Denpasar na Bali.

Nurkowanie to wielka pasja więc naturalnym jest że te pary których zbliżyło nurkowanie często pragną by ich ceremonia ślubna odbyła się właśnie tam gdzie jest ich wspólny zaczarowany świat. Zapraszamy na krótki film.


Ceny nurkowań na Bali

Nazwa miejsca nurkowego  Cena USD Ilość nurkowań
Tulamben
USAT Liberty, Tulamben Wall, Paradise slope, Seraya, Kaktus Point
130 2-3
Nusa Penida i Lembongan
Manta Point, Manta Bay, Crystal Bay, Toyapakeh, SD Point, Ped, Mangroove, Sakanan
190 3
Candidasa
Gili Mimpang, Gili Tepekong, Gili Biaha
130 2-3
Padang Bai
Blue Lagoon, Tanjung Jepun, Bias Tugel (plaża z białym piaskiem), Padang Bai Jetty
130 2-3
Menjangan 185 2
Kubu 130
Amed
Jemaluk Bay wall, Pyramides (konstrukcje w kształcie piramid na piaszczystym dnie), niesamowite rafy na głębokości 20 m, japoński wrak (Aka Lipah Bay)
130 2-3

Ceny zawierają:

 • Transfer z hotelu do miejsca nurkowego i powrót,
 • Butle, balast i opiekę divemastera,
 • Lunch & napoje,
 • Free Nitrox 32 dla nurków posiadających specjalizację Nitrox (2 butle/osobę/dzień). Nie dotyczy nurkowań w regionie Menjangan.

Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu nurkowego.


INTRO nurkowe

INTRO nurkowe, czyli nurkowanie wprowadzające, najpierw nurkowanie w basenie, a następnie 1 na 1 w oceanie z polskim instruktorem w Tulamben / Amed / Padang Bai / Sanur.

Cena: 170 USD / 1 os. (min. 2 osoby)

Cena zawiera:

 • Transfer z hotelu do miejsca nurkowego i powrót,
 • Niezbędne wyposażenie, w tym pianka nurkowa, automat, jacket, butle, balast, płetwy,
 • 1x nurkowanie w basenie,
 • 1x nurkowanie w oceanie z instruktorem 1 na 1 – wejście z  brzegu,
 • lunch & napoje.

Miejsca nurkowe na Bali

NUSA PENIDA

Gdzie: 20 km od południowo-wschodniego wybrzeża Bali, znajdują się trzy suche, wapienne wyspy, są to: Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan. Do ich wybrzeży można dotrzeć łodzią w 45 min. z Sanur.

Polecamy: Najznakomitszy podwodny świat korali w wodach Bali oraz miejsce przebywania ogromnej ilości różnych rafowych ryb. Najlepsze miejsca, gdzie można spotkać mola mola oraz manty (teatralne nadwodne widoki).

Stopień trudności nurkowań: 2, 3, 4, 5

Warunki nurkowania: Temperatura wody ok. 28 st. C., ale mocne prądy i nagle pojawiające się termokliny mogą czasami spowodować spadek temperatury do 20 st. C. Bardzo dobra widoczność.

Opis miejsc nurkowych: W rejonie Nusa Penida mamy do wyboru kilka miejsc nurkowych: Toyapakeh, Crystal Bay (znana również, jako Penida Bay), Gamat Bay & Toyapakeh Wall, Manta Point, Batu Abah, Ceningan Wall, Mangrove (znane również, jako Jangka Point), Blue Corner (znany również, jako Ental Point). W każdym z tych miejsc możemy spotkać przeróżne, zadziwiające rafy koralowe oraz przebogaty świat podwodnych stworzeń. W zależności od umiejętności nurkowych i stopnia trudności danego miejsca nurkowego (pojawiające się prądy), nurkując możemy spotkać żółwie, mola mola, rekiny, manty, barracudy i wiele innych oceanicznych, dużych stworzeń.

TULAMBEN

Gdzie: Niewielka miejscowość na północno-wschodnim wybrzeżu Bali, gdzie dojechać można w 2,5 godz. z Sanur. Większość miejsc nurkowych jest osiągalna poprzez wejście z brzegu lub dopływając lokalną łodzią w kilka minut.

Polecamy: Główną atrakcją jest wrak USS Liberty. Jest to miejsce gdzie koniecznie trzeba zanurkować będąc na Bali, gdyż zobaczyć tutaj można przepiękne ogrody koralowców, to raj dla fotografów. Tulamben to najlepsze miejsce na nurkowania nocne oraz na niezapomniane nurkowania przy wschodzącym słońcu.

Stopień trudności nurkowań: 1

Warunki nurkowania: Nie ma tutaj prądów a jeżeli się pojawiają są bardzo delikatne. Zwykle bardzo spokojna powierzchnia wody, jedynie na początku roku i lata mogą pojawić się tutaj większe fale. Temperatura wody zwykle ma 27 – 28 st. C.

Opis miejsc nurkowych: Wrak USS Liberty z II wojny światowej, leżący na głębokości od 7 do 30 m, jest skarbem Bali i miejscem nurkowań na światowym poziomie. Koralowce, gorgonie, anemony i tysiące wielobarwnych ryb, czynią z tego miejsca wyjątkową atrakcję. To również dobre miejsca, aby zobaczyć ośmiornice, mątwy, skrzydlice, manty, barrakudy czy Riggerfish, Sweetlips, Midnight Snapper, Clownfish, Angelfish, Razorfish.

MENJANGAN ISLAND

Gdzie: To mała wyspa, należąca do Narodowego Parku Bali, położona na krańcu północno-zachodniego rogu Bali. Do wyspy dojechać można w ok. 3 godz. z Sanur, następnie ok. 30 min. łodzią. Ze względu na długi dojazd do wyspy, najlepiej nurkować wraz z noclegiem na wyspie.

Polecamy: Najlepsze nurkowania przy ścianie raf w Bali, z pełnym kolorów podwodnym światem. Można tutaj zanurkować na 35 m., aby zobaczyć zatopiony wrak drewnianego statku.

Stopień trudności nurkowań: 1-2

Warunki nurkowania: Osłonięty róg wyspy zapewnia spokojne warunki nurkowania. Ciepła woda oraz prawdopodobnie najlepsza przejrzystość wody na Bali, sięgającą 50 m.

Opis miejsc nurkowych: Najlepsze ściany raf na Bali i jedne z najjaśniejszych i kolorowych miejsc nurkowych. Podwodny świat jest tutaj przebogaty, można obserwować gorgonie, Triggerfish, Bannerfish, kolonie koralowców, Angelfish, Butterflyfish oraz żółwie.

PADANG BAI

Gdzie: Odosobnione miejsce na południowo-wschodnim wybrzeżu Bali, gdzie można dojechać w godzinę z Sanur.

Polecamy: Jasny, biały piasek i pełne przeróżnych kolorów rafy są domem dla małych rybek, ale również dla innych, większych podwodnych stworzeń, szczególnie dla mant, mątw czy Crocodile Fish, również tam często pojawiają się rekiny i żółwie.

Stopień trudności nurkowań: 1

Warunki nurkowania: Dużo bardziej łagodnie i bezpieczniej niż na wyspach wschodniego wybrzeża Bali, również woda jest o wiele cieplejsza.

Opis miejsc nurkowych: Blue Lagun – gdzie biały piasek na plaży i falująca, niebieska woda czyni to miejsce wspaniałym dla snorkelingu oraz nurkowania. Pod wodą, jasny piasek i piękna rafa zawsze oferuje coś interesującego: ośmiornice, węgorze, Crocodile Fish, Stonefish. Wspaniała lokalizacja na nocne nurkowanie. Jepun To Turtle’s Neck – rozciągająca się płycizna z przepiękną rafą, jest najlepszym miejscem, gdzie oprócz młodych ośmiornic, rekinów czy mątw, można spotkać także żółwie.

AMED

Gdzie: miejscowość w spokojnej zatoce, na północno-wschodnim wybrzeżu Bali. Położona około 2 godz. drogi z Sanur i ok. 20 min. z Tulamben.

Polecamy: Jedne z najpiękniejszych na Bali raf koralowych, które ale w ostatnich latach zostały mocno zniszczone, jednak wciąż są piękne i warte zobaczenia.

Stopień trudności nurkowań: 1-2

Warunki nurkowania: Zwykle dobre i spokojne, w ciepłej wodzie. Dobra przejrzystość jest tutaj normą, poza deszczowym okresem (styczeń-marzec).

Opis miejsc nurkowych: Bogate koralowe zbocza z ogromną ilością przepięknych rybek. Najlepsze koralowce znajdują się na głębokości 25-30 m., więc są to idealne miejsca do nurkowania na Nitroxie.

EAST COAST ISLANDS – Gili Tepekong, Gili Mimpang & Gili Biaha

Gdzie: Te małe wyspy i skaliste skały leżą jedynie kilometr od wschodniego wybrzeża Bali. Do trzech z nich: Gili Tepekong, Gili Mimpang & Gili Biaha, możne dopłynąć szybką łodzią w godzinę z Sanur.

Polecamy: To najlepsze miejsca w rejonie Bali, gdzie można spotkać rekiny. Wiele dużych oceanicznych ryb i ławice ryb rafowych można spotkać wszędzie. Miejsca znane z majestatycznych podwodnych skalistych formacji.

Stopień trudności nurkowań: 4-5

Warunki nurkowania: Miejsca ze skłonnością do występowania silnych prądów, które są przyczyną pojawiającej się tam zimnej wody. To powoduje spadek temperatury wody do poniżej 20 st. C. Zwykle bardzo dobra przejrzystość wody.

Ostrzeżenie: Ponieważ występują tutaj bardzo silne prądy morskie, sugerujemy to miejsce do nurkowania tylko dla doświadczonych nurków, którzy posiadają co najmniej 50 zalogowanych nurkowań. Jednak ostateczna decyzja o możliwości nurkowania w tym rejonie, z reguły należy do divemastera.

Opis miejsc nurkowych: GILI MIMPANG – piękne miejsce, gdzie przede wszystkim można spotkać rekiny, piękne koralowce, zwykle bardzo dobra przejrzystość zapewnia wiele do oglądania. Jednak występują tutaj czasami prądy zstępujące, stąd to miejsce nurkowe polecane jest bardzo doświadczonym nurkom. GILI TEPEKONG – „The Canyon” to miejsce znane jest, jako jedne z najniebezpieczniejszych miejsc nurkowych na Bali. Spotkać tutaj można Parrotfish, rekiny oraz surrealistyczne skalne formacje. GILI SELANG – wszystko jest tutaj duże, duże ryby, duże moreny, duże rekiny, ale również duże prądy. GILI BIAHA – niewielka ściana, zbocze i jaskinia na 12 m. jest domem dużej populacji homarów.

SERAYA 

Gdzie: Znajduje się około 2 godz. jazdy samochodem od kurortu Sanur, kilka minut na południe od Tulamben.

Polecamy: Szczególnie świat podwodny macro.

Warunki nurkowania: Nurkowanie odbywa się z brzegu, zwykle nie ma prądów. W czasie pełni księżyca mogą pojawić się duże fale, powodujące niebezpieczne wejście z brzegu.

Opis miejsc nurkowych: Odkryte w ciągu ostatnich 5 lat, ma miano najlepszego podwodnego miejsca ‚macro’ na Bali (przejęte z Secret Bay). Dogodna lokalizacja Seraya pozwala wybrać się tutaj na jednodniowe safari z pobliskich kurortów (m.in. z Sanura, Kuty, Nusa Dua, Ubud). Polecamy jednak kilka nurkowań, w tym rejonie, aby zaznajomić się z występującym tam bogatym światem podwodnym macro m.in. Harlequin Shrimps, Frogfish, Pipefish, Decorator Crabs, Spider Crabs, Boxer Crabs, Hermit Crabs, Comensal Shrimps, różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, Squat Lobsters, młode skrzydlice, młode i dorosłe mureny, koniki morskie, młode mątwy oraz Dragonet.

PJ (PURI JATI)

Gdzie: Północne wybrzeże Bali, kilka minut z Loviny, pomiędzy Menjangan i Tulamben.

Polecamy: Szczególnie świat makro.

Warunki nurkowania: Nurkowanie z brzegu, nie ma prądów.

Opis miejsc nurkowych: Odkryte w ciągu ostatnich 3 lat, to miejsce jest najbardziej znane z możliwości spotkania rzadkich (i jeszcze nienazwanych) ośmiornic. Poza ośmiornicami można tutaj obserwować mątwy, różne gatunki krabów, krewetek, węgorze, różnorodne ślimaki nagoskrzelne, ale również manty, skrzydlice, Ambon Scorpionfish, Flying Gunard i różne gatunki koników morskich.

PEMUTERAN

Gdzie: Północne wybrzeże Bali, jest oddalony o 3 godz. drogi z Sanur i tylko 20 min. łodzią z wysp Menjangan.

Polecamy: Przepiękna, różnokolorowa rafa koralowa z możliwością spotkania przeróżnych stworzeń macro.

Stopień trudności nurkowań: 1

Warunki nurkowania: Możliwość nurkowania z brzegu oraz z łodzi. Zwykle nie ma silnych prądów, ale fale bywają duże w mokrym i wietrznym okresie od stycznie do marca.

Opis miejsc nurkowych: Szczególnie różnorodne, przepiękne, delikatne ogrody korali. Wśród różnorodnych gatunków ryb, można tutaj spotkać Schooling Snapper, Trevally oraz srebrzyce, jak również Pipefish , Nudis, Frogfish  i Crocodile Fish. Również w rejonie Pemutaren (które jest kolejnym, szczególnym miejscem świata ‚macro’, poza Secret Bay oraz Seraya), można spotkać ośmiornice, ślimaki nagoskrzelne oraz Frogfish.

Tutaj znajduję się również rafa Napoleon, już zregenerowana po zniszczeniach w 1997 roku, zaprasza teraz do oglądania pięknych korali oraz ogromnej liczby ryb. Bardzo często można tutaj spotkać manty i mątwy, jak również wiele różnorodnych stworzeń macro. Rafa Nepoleon jest świetnym miejscem nocnych nurkowań w Pemuteran.

Diving Bali

Zapraszamy! 


A dla miłośników wraków podwodnych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą nurkowań na wrakach w Indonezji.

Dla lubiących wyzwania proponujemy też kanioning na Bali!

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close