Bali przyciąga tysiące turystów nie tylko wspaniałą kulturą i sztuką, ale również olśniewającymi krajobrazami, soczystymi tarasami ryżowymi, przepięknymi plażami i dosłownie tysiącami świątyń. To wyspa lasów deszczowych, pól ryżowych, małp i wulkanów.

Mamy kilka własnych, autorskich programów zwiedzania wyspy. Jeżeli chcecie poznać szczegóły skontaktujcie się z nami. Ponadto, każdemu wybierającemu się w głąb wyspy proponujemy stworzenie indywidualnego programu, który uwzględni Wasze sugestie, pasje i zainteresowania. Cokolwiek jednak zaplanujemy, Bali zwykle obdaruje nas dodatkowo, gdyż prawie zawsze gdzieś na coś ciekawego natrafimy. Często są to uliczne ceremonie połączone z tańcem.

Zobacz jak oceniają nasze wycieczki dotychczasowi klienciSPRAWDŹ OPINIE na TripAdvisor

Proponujemy zaplanowanie – co najmniej 2 dni – na zwiedzanie wyspy z balijskim przewodnikiem. W trakcie naszych wycieczek pokażemy Wam Bali od środka, spróbujemy zarazić Was naszą fascynacją, odwiedzicie najciekawsze naszym zdaniem, miejsca.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami naszych wycieczek, zapraszamy do kontaktu.

A szczegółowe programy wraz z cenami znajdują się w kolejnej zakładce – WYCIECZKI INDYWIDUALNE


CO WARTO ZWIEDZIĆ NA BALI:

ŚWIĄTYNIA ŚWIATA – PURA LUHUR ULUWATU

balijski-chillout_uluwatuNa najbardziej wysuniętym na południu Bali cyplu, gdzie z oceanu wyrastają niemal stumetrowe pionowe skały, znajduje się Pura Luhur Uluwatu. Świątynia usytuowana jest malowniczo na skraju cypla, 70 m n.p.m. Jest to jedna z najważniejszych morskich świątyń na wyspie, wzniesiona w X w. Brama do świątyni jest nietypowo rozszczepiona, ponieważ po bokach ma rzeźbione skrzydła. Wejścia na drugi dziedziniec strzegą posągi boga o głowie słonia, zaś na najbardziej wewnętrzny dziedziniec wejść można tylko, aby się pomodlić. Trzeba tutaj uważać na mieszkające w okolicach świątyni małpy. Na południe od świątyni i parkingu, szczytem nadmorskich skał prowadzi krótka ścieżka, z której pięknie widać ocean i samą świątynie.

Świątynia czynna jest codziennie od świtu do zmroku, wstęp jest płatny.


ŚWIĄTYNIA MORSKA – TANAH LOT

balijski-chillout_tanahlotTo jedna z najsławniejszych świątyń na Bali, jedna z kilku morskich świątyń, w których oddaje się hołd duchom morza, znajduje się południowym wybrzeżu Bali. Wznosi się na olbrzymiej skale nieopodal brzegu, która jest wyrzeźbiona przypływami morza. Widok wokół świątyni to samotne czarne wieże i kępy roślinności na urwiskach w okolicznych jaskiniach żyją święte węże, którym Balijczycy starają się nie wchodzić w drogę. Do środka świątyni mogą wejść tylko wierni, zaś turystom pozostaje podziwianie przepięknych widoków z pobliskiego brzegu, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Świątynia czynna jest codziennie od świtu do zmroku, wstęp jest płatny.


MATKA ŚWIĄTYŃ – PURA BESAKIH

Besakih-1We wschodniej Bali, dominuje masyw potężnego, wciąż czynnego wulkanu Gunung Agung (Wielka Góra) – wznoszącego się na wysokość 3142 m n.p.m. Wysoko na stromych zboczach wulkanu leży Pura Besakih, nazywana często „matką świątyń”, jest to, bowiem największe i najważniejsze miejsce kultu na wyspie. Składa się na nią w rzeczywistości rozległy kompleks wielu świątyń, w tym sanktuariów rodowych wszystkich tutejszych wyznawców hinduizmu. Świątynia powstała, jako górska świątynia tarasowa najpóźniej w VIII w. n.e. W ciągu następnych stuleci była stopniowo rozbudowywana, aż osiągnęła obecny kształt, na który składa się 30 publicznych świątyń z setkami sanktuariów.

Świątynia czynna codziennie od świtu do zmroku, wstęp płatny.


KINTAMANI – widok na górę/wulkan oraz jezioro Batur

IMG_3107.jpgNa północnym-wschodzie Bali, w głębi wyspy majestatycznie zarysowuje się Gunung Batur, krater ma 1 717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. Wulkan jest wciąż aktywny. Ze szczytu spływają do doliny wstęgi czarnej lawy. Według legendy Sziwa podzielił kiedyś świętą hinduską górę Makameru na dwie części i umieścił je na Bali, jako wulkany Agung i Batur, otaczane na wyspie największą czcią. Batur symbolizuje pierwiastek żeński, a Agung – męski.

Batur po raz ostatni uaktywnił się w 1994 r., ale od 1926 r. nie sprawił większych kłopotów. W 1917 r. w wyniku gwałtownego wybuchu zginęło ponad tysiąc ludzi, a zniszczeniu uległo 65 tys. domów i 2 500 świątyń. Lawa zalała wieś poniżej, jednak w cudowny sposób zatrzymała się u stóp tamtejszej świątyni. Mieszkańcy uznali to za dobry znak i nie zdecydowali się na wyprowadzkę. W 1926 r. kolejna erupcja pogrzebała świątynię prócz najwyżej położonego sanktuarium, poświęconego bogini jeziora.

Na wschód od wulkanu, widać szczyt Gunung Abang, olbrzymiej góry liczącej 2 153 m wysokości.

Można też wybrać się na trekking na wulkan Batur. Zapraszamy!


ŚWIĄTYNIA KOKOSA –  PURA TIRTHA GUNUNG KAWI

indoexplorer-pakiet-magia-milosci3To kompleks wykutych w skale ogromnych fasad świątyń oraz cel mnichów, położony w przepięknej dolinie, otoczonej zewsząd tarasami ryżowymi. Całość pochodzi z XI w. Niektórzy błędnie uważają, że te fasadyto grobowce, nigdy jednak nie znaleziono w nich ludzkich szczątków ani popiołów.

Archeolodzy ustalili, że są to pomniki wzniesione ku czci członków dynastii Warmadewa. To mniej więcej w tamtym czasie rozwinął się kult zmarłych królów i królowych, których po śmierci uznawano za bogów. Jedna z teorii głosi, że Główna Grupa Pięciu Fasad upamiętnia króla Udayanę, jego żonę Mahendradettę, nałożnicę oraz dwóch synów. Wedle innej hipotezy wykonano ją ku czci syna Udayany, AnakaWungsu, który władał Bali w XI w.i jego pięciu żon. Zaś cztery fasadyna drugim brzegu rzeki miałyby wówczas należeć do jego nałożnic. Dziesiąta, stojąca samotnie w pewnej odległości, mogła być pomnikiem jakiegoś ważnego urzędnika dworskiego albo kapłana.

Na terenie kompleksu stoi również typowa świątynia z pawilonami bez ścian, sanktuariami i rzeźbionymi bramami.


ŚWIĄTYNIA ŹRÓDŁA – PURA TIRTHA EMPUL

UwaznePodroze.pl-Tirtha-Empul-Bali.jpgNa terenie tej świątyni wypływa święte źródło i daje początek rzece. Czczą je wszyscy Balijczycy, wierzą, bowiem, że zostało stworzone przez hinduskiego boga Indrę, który zrobił tu dziurę w ziemi, by wypłynął z niej „tirtha” – eliksir nieśmiertelności, potrzebny mu do przywrócenia życia jego żołnierzom otrutym prze króla-demona Mayadanawę.

Święte kąpielisko przed świątynią postało w X w., a wody wytryskujące z licznych otworów mają podobno moc uzdrawiającą. Ludzie przyjeżdżają tu z bliska i daleka, by oczyścić się w sadzawkach po uprzednim złożeniu skromnej ofiary bóstwu źródła. Dostarcza się tu również energii duchowej maskom i kostiumom używanym przez tancerzy wcielających się w Baronga.


ŚWIĄTYNIA PURA ULU DANAU BRATAN i jezioro Bratan

f (1 z 1) 1920Na górskim grzbiecie rozdzielającym północną i południową część wyspy leży ciche Danau Bratan, jezioro wypełniające dawno wygasły krater i często okryte mgłą, która przesłania cały wulkan.

Ponieważ jezioro jest głównym źródłem wody do nawadniania okolicznych pól uprawnych, mieszkańcy pobliskiego miasta – Bedugul oddają cześć jego bogini w świątyni Pura Ulu Danu Bratan, położonej na niewielkim cyplu. Zbudowana na początku XVII w. jest to jedna z najważniejszych świątyń irygacyjnych na Bali.

Bedugul – miasto usytuowane 1300 m n.p.m., to zarówno nieduża miejscowość, jak i górski ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem, popularny wśród tubylców, jako miejsce weekendowych wypadów.


PURA LUHUR BATUKARU – Majestatyczna Świątynia Kamiennej Skorupy Kokosu

G-Batukaru-TempleJedna z najświętszych, chociaż dość skromnych świątyń na wyspie, znajduję się na zboczach góry Batukau (2 276 m). Zachodnia część Batukaru słynie ze wspaniałych krajobrazów. Kompleks jest usytuowany wysoko powyżej pól uprawnych, a jego zabudowania, pozbawione rzeźb i złoceń, stapiają się z gęstym lasem dookoła. To ciche i piękne miejsce. Świątynie poświecono bogu Gunung Batukaru – drugiej góry na wyspie pod względem wysokości. Ponieważ jest to również przybytek rodzin królewskich, znajdują się w nim sanktuaria ku czci ich boskich przodków.


UBUD

indoexplorer-pakiet-magia-milosci2To ważny ośrodek artystyczny, położony w środkowej części Bali. To idealne miasto na spacery, gdyż na stosunkowo niedużej przestrzeni jest sporo interesujących obiektów. Poczynając od muzeów i galerii, w których znajdziemy dzieła sztuki balijskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, od obrazów, rysunków przez rzeźby, architekturę. Kończąc na prywatnych, małych pracowniach, wypełnionych dziełami balijskich artystów. Ciekawymi celami wycieczek w okolicy jest Małpi Las – Monkey Forest, czynny od świtu do zmroku, wstęp płatny.


Tarasy ryżowe – TEGALALANG

1895.jpegW środkowej części Bali, niedaleko miasta Ubud, we wsi Tegalalang rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe, zaliczane do najpiękniejszych na wyspie. Pomiędzy stromymi zboczami, na których często rośnie tradycyjna, pełna gracji balijska odmiana ryżu o długiej łodydze, wije się kręta dolina rzeki.


LOVINA

Na północy Bali rozciąga się 8-kilometrowy odcinek plaży pokrytej czarnym piaskiem – Lovina. Miejscowoś ta jest dość ciekawa, życie toczy się tutaj w wyraźnie wolniejszym tempie, niż w innych nadmorskich miejscach na wyspie. Kto chce może tu nurkować albo oglądać delfiny. Jedno z najbardziej intrygujących miejsc w tych okolicach to buddyjska aśrama, założona w 1958 r. W Lovinie znajdują się także gorące źródła, przy których powstało kąpielisko publiczne z przebieralnią i restauracją.


CELUK

Wieś złotników i jubilerów, znajduje się w południowo – środkowej Bali. Turyści mogą zwiedzać warsztaty, często urządzone w niewielkich pomieszczeniach, na tyłach domu. Zaś eleganckie sklepy kuszą pięknymi srebrnymi i złotymi broszkami, kolczykami, bransoletkami, kolczykami czy klipsami wysadzanymi szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami.


Ponadto zapraszamy na stronę Bali- Atrakcje, gdzie znajdziecie informacje, jak aktywnie wypocząć na wyspie. Proponujemy też wybrać się na kilka dni na inną wyspę.

Zapraszamy!

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close