Wycieczki na Bali

ZWIEDZANIE BALI

Wycieczki po wyspie Bali rozpoczynamy o godz. 8:00 odbiorem Gości z hotelu. Zazwyczaj wyprawa trwa od 8 do 12 godzin. Długość wycieczki zależy od hotelu, z którego odbieramy i do którego odwozimy Gości po wycieczce, nasilenia ruchu na drogach oraz czasu spędzonego w zwiedzanych miejscach.

Goście mają do dyspozycji komfortowy, klimatyzowany samochód (z licencją na przewożenie turystów) oraz anglojęzycznego, licencjonowanego przewodnika – Balijczyka, który opowiada historię i ciekawostki na temat odwiedzanych obiektów i miejsc.

Na wycieczki proponujemy zabrać wygodne sandały, nakrycie głowy, ramion, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. Przy wejściu do zwiedzanych świątyń, trzeba będzie owinąć nogi sarongiem, który jest dostępny bezpłatnie przy wejściu (wyjątek stanowi świątynia Besakih – gdzie za sarong trzeba zapłacić).

Poniżej przedstawiamy propozycje tras i krótki opis odwiedzanych miejsc i obiektów.


WYCIECZKA #1: Kintamani Tour

Główne punkty:

 • Ubud – Monkey Forest
 • Tegalalang – tarasy ryżowe
 • Pura Gunung Kawi
 • Pura Tirta Empul
 • Kintamani – widok na górę/wulkan oraz jezioro Batur
 • Ogród z lokalnymi krzewami i drzewami (z degustacją kawy Luwak)

CENA: 70 USD od osoby dorosłej (60 USD – dzieci do lat 12) – z anglojęzycznym przewodnikiem.

Przewodnik w języku polskim – prosimy o kontakt.

CENA ZAWIERA: klimatyzowany samochód, benzyna, kierowca i/lub anglojęzyczny przewodnik z licencją, woda mineralna, bilety wejść do świątyń i zwiedzanych obiektów, bilety parkingowe oraz lunch, w tym, kawa i herbata (inne napoje płatne dodatkowo).

Ubud – Monkey Forest

indoexplorer-pakiet-magia-milosci2Ubud to ważny ośrodek artystyczny, położony w środkowej części Bali. To idealne miasteczko na spacery, gdyż na stosunkowo niedużej przestrzeni jest sporo interesujących obiektów. Poczynając od muzeów i galerii, w których znajdziemy dzieła sztuki balijskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, od obrazów, rysunków przez rzeźby, architekturę. Kończąc na prywatnych, małych pracowniach, wypełnionych dziełami balijskich artystów.

Podczas zwiedzania, zobaczycie Monkey Forest, stary las pełen małpich rodzin.

Tegalalang – tarasy ryżowe

UwaznePodroze.pl-Tarasy-ryzowe-Tegalalang-Bali.jpgNiedaleko Ubud, w miejscowości Tegalalang rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe, zaliczane do jednych z najpiękniejszych na wyspie. Pomiędzy stromymi zboczami, na których często rośnie tradycyjna, pełna gracji balijska odmiana ryżu o długiej łodydze, wije się kręta dolina rzeki. Warto poświęcić im chwilę, zachwycić się ich urokiem. Jest też gdzie usiąść i wypić sok z kokosa.

Pura Gunung Kawi

indoexplorer-pakiet-magia-milosci3To kompleks wykutych w skale ogromnych fasad świątyń oraz cel mnichów, położony w przepięknej dolinie, otoczonej zewsząd tarasami ryżowymi. Całość pochodzi z XI w.

Niektórzy błędnie uważają, że te fasady to grobowce, nigdy jednak nie znaleziono w nich ludzkich szczątków ani popiołów. Archeolodzy ustalili, że są to pomniki wzniesione ku czci członków dynastii Warmadewa. To mniej więcej w tamtym czasie rozwinął się kult zmarłych królów i królowych, których po śmierci uznawano za bogów.

Jedna z teorii głosi, że Główna Grupa Pięciu Fasad upamiętnia króla Udayanę, jego żonę Mahendradettę, nałożnicę oraz dwóch synów. Wedle innej hipotezy wykonano ją ku czci syna Udayany, Anaka Wungsu, który władał Bali w XI w. i jego pięciu żon. Zaś cztery fasady na drugim brzegu rzeki miałyby wówczas należeć do jego nałożnic. Dziesiąta, stojąca samotnie w pewnej odległości, mogła być pomnikiem jakiegoś ważnego urzędnika dworskiego albo kapłana.

Na terenie kompleksu stoi również typowa świątynia z pawilonami bez ścian, sanktuariami i rzeźbionymi bramami.

Pura Tirta Empul

UwaznePodroze.pl-Tirtha-Empul-Bali.jpgNa terenie tej świątyni wypływa święte źródło i daje początek rzece. Czczą je wszyscy Balijczycy, wierzą, bowiem, że zostało stworzone przez hinduskiego boga Indrę, który zrobił tu dziurę w ziemi, by wypłynął z niej „tirtha” – eliksir nieśmiertelności, potrzebny mu do przywrócenia życia jego żołnierzom otrutym prze króla-demona Mayadanawę.

Święte kąpielisko przed świątynią powstało w X w., a wody wytryskujące z licznych otworów mają podobno moc uzdrawiającą. Ludzie przyjeżdżają tu z bliska i daleka, by oczyścić się w sadzawkach po uprzednim złożeniu skromnej ofiary bóstwu źródła. Dostarcza się tu również energii duchowej maskom i kostiumom używanym przez tancerzy wcielających się w rolę Baronga.

Kintamani – widok na górę/wulkan oraz jezioro Batur

IndoExplorer - Pakiet Poznaj Bali_20Na północnym-wschodzie Bali, w głębi wyspy majestatycznie zarysowuje się Gunung Batur, krater ma 1 717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. Wulkan jest wciąż aktywny. Ze szczytu widać ślady, gdzie spływały do doliny wstęgi czarnej lawy.

Według legendy Sziwa podzielił kiedyś świętą hinduską górę Makameru na dwie części i umieścił je na Bali – jako wulkany Agung i Batur, które obecnie są otaczane na wyspie największą czcią. Batur symbolizuje pierwiastek żeński, a Agung – męski.

Batur po raz ostatni uaktywnił się w 1994 r., ale od 1926 r. nie sprawił większych kłopotów. W 1917 r. w wyniku gwałtownego wybuchu zginęło ponad tysiąc ludzi, a zniszczeniu uległo 65 tys. domów i 2500 świątyń. Lawa zalała wieś poniżej, jednak w cudowny sposób zatrzymała się u stóp tamtejszej świątyni. Mieszkańcy uznali to za dobry znak i nie zdecydowali się na wyprowadzkę. W 1926 r. kolejna erupcja pogrzebała świątynię, oprócz najwyżej położonego sanktuarium, poświęconego bogini jeziora.

Na wschód od wulkanu, widać szczyt Gunung Abang, olbrzymiej góry liczącej 2 153 m wysokości.


WYCIECZKA #2: Besakih Tour

Główne punkty:

 • Klungkung (Kerta Gosa) – Pałac Królów
 • Pura Goa Lawah (Bat CaveTemple) – Świątynia w jaskini nietoperzy
 • Goa Gajah (Elephant Cave) – Jaskinia Słonia
 • Matka świątyń – Pura Besakih

CENA: 70 USD od osoby dorosłej (60 USD – dzieci do lat 12) – z anglojęzycznym przewodnikiem.

Przewodnik w języku polskim – prosimy o kontakt.

CENA ZAWIERA: klimatyzowany samochód, benzyna, kierowca i/lub anglojęzyczny przewodnik z licencją, woda mineralna, bilety wejść do świątyń i zwiedzanych obiektów, bilety parkingowe oraz lunch, w tym, kawa i herbata (inne napoje płatne dodatkowo).

Klungkung (Kerta Gosa) – Pałac Królów

Jako siedziba Dewy Agunga, najważniejszego z tutejszych królów, Klungkung zajmuje szczególne miejsce w historii i kulturze wyspy. W pałacach władców i arystokratów rozwijały się sztuki plastyczne, muzyka i teatr, które dziś odgrywają tak istotną rolę w życiu Balijczyków. Stolicę przeniesiono do Klungkung w 1710 r., dziś można tam zobaczyć pozostałości pałacu po zniszczeniach w 1908 r.

Pura Goa Lawah (Bat Cave Temple) – Świątynia w jaskini nietoperzy

IndoExplorer-SwiatyniaJaskiniNietoperzy_900x600To święta dla Balijczyków jaskinia, zamieszkałą przez tysiące nietoperzy, które wiszą tak ciasno jeden obok drugiego, że sklepienie wygląda jak oblepiane drgającym błotem. Czasami zakrada się tutaj na ucztę pyton.

Miejsce jest naprawę niezwykłe i nietrudno zrozumieć, czemu zostało uznane za święte. Świątynia ta odgrywa również, ważną rolę w rytuałach po kremacyjnych.

Goa Gajah (Elephant Cave) – Sanktuarium – Grota Słonia

IndoExplorer-GrotaSlonia_900x600Położone w centralnej części wyspy sanktuarium powstało w XI w. jako miejsce modlitwy i oddawania kultu. Nad wejściem do jaskini znajduje się głowa boga Bhoma, która zwykle mylona jest z głową słonia. Sama nazwa jaskini pochodzi od boga Ganesha.

W okolicy jaskini znajduje się dawne miejsce do kąpieli oraz niewielki park z bujną roślinnością.

Pura Besakih – Matka Świątyń

Besakih-1We wschodniej części wyspy Bali, dominuje masyw potężnego, wciąż czynnego wulkanu Gunung Agung (Wielka Góra) – wznoszącego się na wysokość 3 142 m n.p.m. (pierwsza zanotowana erupcja nastąpiła w 1808 r., a ostatnia w 1963 r., w której wyniku zginęło ok. 17 tys. osób, strumienie lawy cudem ominęły świątynię Besakih, o dosłownie kilka metrów).

Wysoko na stromych zboczach tego wulkanu leży świątynia Pura Besakih, nazywana często „matką świątyń”, jest to, bowiem największe i najważniejsze miejsce kultu na wyspie. Składa się na nią w rzeczywistości rozległy kompleks wielu świątyń, w tym sanktuariów rodowych wszystkich tutejszych wyznawców hinduizmu. Świątynia powstała, jako górska świątynia tarasowa najpóźniej w VIII w. n.e.

W rzeczywistości jest to kompleks 22 pojedynczych świątyń, połączonych ze sobą licznymi tarasami i schodami, prowadzącymi do głównej struktury – świątyni Pura Penataran Agung, uważanej za najważniejszą ze świątyń kompleksu. Jest ona zbudowana na sześciu poziomowych tarasach, a jej pagoda symbolizuje kosmiczną górę Meru oraz Padmasanę (Lotosowy Tron). Świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogowi – Sziwie (Niszczycielowi), zaś stojące po jej obu stronach nieco mniejsze świątynie oddane są Brahmie (Stwórcy) i Wisznu (Protektorowi).

Świątynia Besakih w 1995 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


WYCIECZKA #3: Bedugul Tour

Główne punkty:

 • Świątynia Tanah Lot
 • Danau Bratan Temple – świątynia na jeziorze
 • Bedugul – targ lokalny
 • Tarasy ryżowe w okolicy Jatiluwih
 • Pura Taman Ayun w Mengwi

CENA: 70 USD od osoby dorosłej (60 USD – dzieci do lat 12) – z anglojęzycznym przewodnikiem.

Przewodnik w języku polskim – prosimy o kontakt.

CENA ZAWIERA: klimatyzowany samochód, benzyna, kierowca i/lub anglojęzyczny przewodnik z licencją, woda mineralna, bilety wejść do świątyń i zwiedzanych obiektów, bilety parkingowe oraz lunch, w tym, kawa i herbata (inne napoje płatne dodatkowo).

Świątynia Tanah Lot

25ce303eb796172c7c62f6a053fc0319_1200_900To jedna z najsławniejszych świątyń na Bali, jedna z kilku morskich świątyń, w których oddaje się hołd duchom morza, znajduje się południowym wybrzeżu Bali.

Wznosi się na olbrzymiej skale, która jest wyrzeźbiona przypływami morza, nieopodal brzegu. Widok wokół świątyni to samotne czarne wieże i kępy roślinności na urwiskach. W okolicznych jaskiniach żyją święte węże, którym Balijczycy starają się nie wchodzić w drogę.

Do środka świątyni mogą wejść tylko wierni, zaś turystom pozostaje podziwianie przepięknych widoków z pobliskiego brzegu.

Danau Bratan Temple – świątynia na jeziorze Bratan

balijski-chillout_bedugulNa górskim grzbiecie rozdzielającym północną i południową część wyspy leży ciche Danau Bratan, jezioro wypełniające dawno wygasły krater i często okryte mgłą, która przesłania cały wulkan.

Ponieważ jezioro jest głównym źródłem wody do nawadniania okolicznych pól uprawnych, mieszkańcy pobliskiego miasta – Bedugul oddają cześć jego bogini w świątyni Pura Ulu Danu Bratan, położonej na niewielkim cyplu.

Zbudowana na początku XVII w. jest to jedna z najważniejszych świątyń irygacyjnych na Bali. Bedugul to miasto usytuowane 1 300 m n.p.m., to zarówno nieduża miejscowość, jak i górski ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem, popularny wśród mieszkańców, jako miejsce weekendowych wypadów.

Jatiluwih – tarasy ryżowe

IndoExplorer-TarasyRyzowe_900x600To górski rejon, skąd widać pięknie całą południową część Bali. Nazwa miejscowości – dosłownie „niezwykła”, położona na wysokim, tarasowym zboczu, jest bardzo trafna. To jedyne miejsce na całej Bali, gdzie uprawia się rodzimą odmianę ryżu zwana Padi Bali, o długich, zgrabnych łodygach. Te tarasy ryżowe zaliczane są do najpiękniejszych na Bali.

Tarasy ryżowe Jatiluwih (Subak System) w 2014 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Pura Taman Ayun w Mengwi

IndoExplorer-Mengwi_900x600To świątynia królewska założona w XVII w. przez radżę Mengwi. Do środka świątyni prowadzą nieduże, ale przepięknie rzeźbione drzwi. Fosa dookoła upodabnia budowlę do ogrodowego sanktuarium pośrodku jeziora.

Cały kompleks symbolizuje hinduskie niebo, w którym bogowie wraz ze swoimi sługami mieszkają w eleganckich, pływających pawilonach.


WYCIECZKA #4: Amazing View & Water Garden Tour

Główne punkty:

 • Candidasa
 • Taman Tirtagangga (Royal Pools) – Królewski Park z łaźniami
 • Amed – plaża, snorkleing i lunch
 • Seraya
 • Taman Ujung (Water Palace) – Ogród Wodny w Ujung

CENA: 70 USD od osoby dorosłej (50 USD – dzieci do lat 12) – z anglojęzycznym przewodnikiem.

Przewodnik w języku polskim – prosimy o kontakt.

CENA ZAWIERA: klimatyzowany samochód, benzyna, kierowca i/lub anglojęzyczny przewodnik z licencją, woda mineralna, bilety wejść do świątyń i zwiedzanych obiektów, bilety parkingowe oraz lunch, w tym, kawa i herbata (inne napoje płatne dodatkowo).

Candidasa

IndoExplorer-Candidasa_900x600To wypoczynkowa miejscowość na trasie wyprawy, która w ciągu ostatnich kilku lat przeżyła gwałtowny rozwój. Plaże z czarnym piaskiem w Candidasie przecinają, co kawałek pomosty wychodzące daleko w wodę, które mają powstrzymać niszczenie rafy koralowej.

Same plaże w większości składają się z wulkanicznych czarnych kamieni i piasku. W niedalekiej odległości od Candidasy znajduje się znana z jasnego piasku White Sand Beach.

Taman Tirtagangga – Królewski Park z łaźniami

IndoExplorer-TirthaGanga_900x600To urocze zacisze, na które składają się baseny kąpielowe, zasilane źródlaną wodą tryskającą z posągów zwierząt i fontann. Obok znajdują się malownicze pola ryżowe.

Można się tutaj wykąpać w wyselekcjonowanej do tego celu części łaźni. Na terenie parku znajduje się niewielki hotel oferujący noclegi w bungalowach oraz piękny widok w kierunku oceanu.

Amed

IndoExplorer-Amed_900x600Miejscowość na wschodzie Bali o niewielkim natężeniu ruchu turystycznego. Większość gości to nurkowie, okolica zachwyca prostotą oraz pięknymi widokami oceanu.

To bardzo dobre miejsce dla początkujących nurków oraz amatorów snorklingu. Tu zwykle robimy godzinną przerwę na kąpiel i oglądanie podwodnego świata.

Seraya

Dalej jedziemy wzdłuż wschodniego wybrzeża Bali. Od Amed do Seraya droga jest kręta i wyboista. Życie w mijanych wioskach jest proste, ale widoki oceanu wręcz oszałamiające.

To trasa dla tych, którzy lubią się powłóczyć z dala od utartych szlaków. Na plażach Seraya leżą wyciągnięte na piasek łodzie rybackie, które codziennie przed świtem wypływają w morze i wracają późnym rankiem z połowem. Każda łódź pomalowana jest inaczej, co sprawia, że na horyzoncie wyglądają jak kolorowy las.

Taman Ujung (Water Palace) – Ogród Wodny w Ujung

IndoExplorer-OgrodWodny_900x600Na wschodzie Bali, królowie Karangasem uwielbiali zakładać parki wypoczynkowe, w których szukali schronienia przed upałami.

Tego typu kompleksem sadzawek i willi jest ogród wodny w nadmorskiej miejscowości Ujung. Znaczna jego część uległa zniszczeniu na skutek trzęsień ziemi, ale wciąż prowadzone są prace renowacyjne, a sam pałac robi duże wrażenie.


WYCIECZKA #5: Lempuyang Tour

Główne punkty:

 • Lempuyang – świątynia pierwsza
 • Taman Tirtagangga (Royal Pools) – Królewski Park z łaźniami
 • Taman Ujung (Water Palace) – Ogród Wodny w Ujung
 • Pura Goa Lawah (Bat Cave Temple) – Świątynia w jaskini nietoperzy

CENA: 70 USD od osoby dorosłej (60 USD – dzieci do lat 12) – z anglojęzycznym przewodnikiem.

Przewodnik w języku polskim – prosimy o kontakt.

CENA ZAWIERA: klimatyzowany samochód, benzyna, kierowca i/lub anglojęzyczny przewodnik z licencją, woda mineralna, bilety wejść do świątyń i zwiedzanych obiektów, bilety parkingowe oraz lunch, w tym, kawa i herbata (inne napoje płatne dodatkowo).

Świątynia Lempuyang

Pura Luhur Lempuyang jest położoną na zboczu góry Lempuyang, jedną z najważniejszych świątyń na Bali. Kompleks składa się z 4 świątyń, ta położona najwyżej znajduje się na ponad 1000 m n.p.m. i aby na nią wyjść trzeba pokonać 1700 schodów, prowadzących przez pełną małp, piękną i całkiem gęstą dżunglę.

My zapraszamy do pierwszych świątyń, które urzekają  bardzo ciekawą architekturą i z których rozciąga się wspaniały widok na wulkan Gunung Agung.

Taman Tirtagangga – Królewski Park z łaźniami

To urocze zacisze, na które składają się baseny kąpielowe, zasilane źródlaną wodą tryskającą z posągów zwierząt i fontann. Obok znajdują się malownicze pola ryżowe.

Można się tutaj wykąpać w wyselekcjonowanej do tego celu części łaźni. Na terenie parku znajduje się niewielki hotel oferujący noclegi w bungalowach oraz piękny widok w kierunku oceanu.

Taman Ujung (Water Palace) – Ogród Wodny w Ujung

IndoExplorer-TAmangU_900x600Na wschodzie Bali, królowie Karangasem uwielbiali zakładać parki wypoczynkowe, w których szukali schronienia przed upałami.

Tego typu kompleksem sadzawek i willi jest ogród wodny w nadmorskiej miejscowości Ujung. Znaczna jego część uległa zniszczeniu na skutek trzęsień ziemi, ale wciąż prowadzone są prace renowacyjne, a sam pałac robi duże wrażenie.

Pura Goa Lawah (Bat Cave Temple) – Świątynia w jaskini nietoperzy

IndoExplorer-SwiatyniaJaskiniNietoperzy_900x600To święta dla Balijczyków jaskinia, zamieszkałą przez tysiące nietoperzy, które wiszą tak ciasno jeden obok drugiego, że sklepienie wygląda jak oblepiane drgającym błotem. Czasami zakrada się tutaj na ucztę pyton.

Miejsce jest naprawę niezwykłe i nietrudno zrozumieć, czemu zostało uznane za święte. Świątynia ta odgrywa również, ważną rolę w rytuałach po kremacyjnych.


Polityka anulowania wycieczek:

W związku z tym, że wszystkie nasze wycieczki organizowane są na indywidualne zlecenie i wyłączność, przez co mają całkowicie prywatny charakter, zastrzegamy sobie prawo potrącania kosztów anulowania:

 • pomiędzy 14 a 8 dni przed terminem wycieczki – potrącenie 50%
 • pomiędzy 7 dni a dniem wycieczki – potrącenie 100%.

Zapraszamy i życzymy wspaniałego wypoczynku!

Zostaw komentarz

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close