Wulkan Bromo – to jedna z narodowych ikon turystycznych. Nazwany tak na cześć indyjskiego boga Brahmy. Nad kraterem stale unoszą się kłęby pary, które stanowią efekt spalania się tlenu z wydobywającym się z jego głębi wodorem.
Bromo – czynny wulkan, wysokość 2 329 m n.p.m., średnica krateru ok. 700 m., położony wewnątrz wielkiej kaldery Tengger. Jest najmłodszym z pięciu leżących w jej wnętrzu wulkanów, wznosi się na wysokość 133 metrów ponad jej powierzchnią.
Wulkan Ijen – niezwykle atrakcyjny turystyczne wulkan, wspinaczka na niego nie przysparza trudności, ale po dotarciu do samego krateru człowiek zaczyna mieć pewne wyobrażenie piekła… W powietrzu unosi się zapach siarki, wokół gęstnieje mgła złożona z mieszanki pary wodnej, deszczu i kwasowych oparów, spod ziemi dobywają się grzmoty.
Ijen – to kompleks czynnych wulkanów, wysokość 2 799 m n.p.m., składa się z wielu kraterów, w jednym z nich jest kwaśne, siarkowe jezioro wulkaniczne o turkusowej barwie.
Poniżej przykładowa wycieczka na wulkany z Bali lub innych wysp Indonezji.
- Dzień 1. Przelot do Surabaya
Przylot do Surabaya. Na lotnisku zostaniecie odebrani przez anglojęzycznego kierowcę. Jedziecie do hotelu w pobliżu wulkanu Bromo. W drodze kolacja. Nocleg w hotelu.
- Dzień 2. Wyjście na górę w pobliżu Bromo
Bardzo wcześnie rano, o godzinie 4:00, z hotelu zostaniecie podwiezieni jeepami 4×4 na przepiękny punkt widokowy – górę Pananjakan, zobaczycie wówczas przepiękny wschód słońca nad kalderą Bromo i aktywnym wciąż wulkanem Semeru. Spektakularnemu wschodowi słońca towarzyszy niezwykłe zjawisko – nad wulkanem Semeru, największej góry wyspy Jawa i świętej góry dla wyznawców hinduizmu, co rusz wybuchają kłęby dymu. Być może dojdzie tu któregoś dnia do wielkiej erupcji. W drodze powrotnej pojawią się zapierające dech w piersiach widoki gór, kalder wynurzających się z porannej mgły.
Po wschodzie słońca wspinaczka na krawędź krateru Bromo. Także stąd bucha siarka. Możliwa jest również przejażdżka konikiem na dnie wielkiej kaldery.
Następnie jeepem udacie się w drogę powrotną do hotelu, na śniadanie, prysznic i pakujecie swoje bagaże do samochodu, a następnie jedziecie na drugą część niesamowitej, wulkanicznej wyprawy – w kierunku krateru Ijen. Nocleg w hotelu w pobliżu krateru.
- Dzień 3. Wyjście na Ijen i zejście do krateru
Przed świtem, o godz. 4:00, ze spakowanym śniadaniem udajecie się jeepami 4×4 do miejscowości Paltuding, gdzie znajduję się punkt startowy trekkingu w kierunku krateru Ijen. Marsz pod górę z przewodnikiem, przez las trwa około godziny, a potem zejście do krateru wulkanu. Okolica jest dzika i kosmiczna. W kraterze znajduje się przepiękne jezioro siarkowe o gorących wodach opalizujące na zielonkawo.
Wszędzie wokół otaczają nas opary siarki, wśród których uwijają się robotnicy, którzy wydobywają prymitywnymi metodami bloki siarki, które następnie wynoszą na górę krateru i znoszą do punktu skupu. Ich profesja została uznana za jeden z 7 najgorszych zawodów świata przez francuską telewizję Planete! W plecionych koszykach wynoszą oni około 80 kg siarki. Dwa razy w ciągu dnia schodzą do piekła.
Podgrzana siarka ma piękny, czerwony kolor, kontrastujący z zielonym jeziorem. Jesteśmy w innym świecie. Z krawędzi krateru widać inne okoliczne wulkany.
Następnie powrót i transport w kierunku wyspy Bali, przeprawa promem. Na Bali docieracie w godzinach wieczornych – nocnych. Nocleg w wybranym hotelu na Bali.
Zapraszamy!
A po wyprawie na wulkany, warto zaplanować wycieczkę po uniwersyteckim miasteczku – Jogjakarta.