Trekking na wulkan Rinjani

Masyw Rinjani jest drugim, co do wielkości wulkanicznym szczytem Indonezji, jest częścią słynnego „Pierścienia Ognia”. Rinjani oraz otaczająca go wyspa Lombok, uformowały się miliony lat temu wyłaniając się z oceanu. Dla rdzennych mieszkańców Lomboku – Sasaków, jak również Balijczyków – wulkan Rijnani jest świętym miejscem, które otaczają czcią.

Rinjani to aktywny wulkan, ma wysokość 3 726 m n.p.m. Kaldera ma kształt owalny i rozmiary 6 km na 8,5 km. Pierwsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1847 roku, kolejne z lat 1994, 1995 i 1996 uformowały mały stożek w środku kaldery, w kształcie półksiężyca, wyłaniający się z głębokiego wulkanicznego jeziora. Region otaczający wulkan zamieniony został w 1997 roku w Park Narodowy.

Do 2000 m n.p.m. wulkan jest otoczony lasem deszczowym, w którym żyją dziki, papugi kakadu, małpy czy jelenie. Na niższych partiach masywu znajdują się uprawy ryżu, fasoli, kawy, tytoniu, bawełny, cynamonu, kakao i wanilii.

Dla trekkerów wspinaczka na masyw Rinjani to wspaniała przygoda. Z krawędzi krateru roztaczają się niezapomniane widoki na samą wyspę Lombok, a przy dobrej pogodzie, widać wyspę Sumbawa na wschodzie oraz wulkan Gunung Agung na Bali na zachodzie.

Obejrzyjcie zdjęcia z trekkingu na Rinjani.

Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok

Proponujemy następujące programy wypraw w Parku Narodowym Rinjani:

I. Programy dla doświadczonych trekkerów: „Zdobądź krater wulkanu, szczyt Rinjani i odpocznij nad jeziorem”

To programy dla zaawansowanych trekkerów. Wyruszający na trekking powinni mieć bardzo dobrą kondycję i doświadczenie w górskich wędrówkach. Nie powinno dla nich również stanowić problemu przebywanie w trudniejszych warunkach (noclegi w namiotach, polowe węzły sanitarne). Poniżej nasze propozycje:

 • Wyprawa 2 dni / 1 noc (2D/1N)
 • Wyprawa 3 dni / 2 noce (3D/2N)
 • Wyprawa 4 dni / 3 noce (4D/3N)

II. Programy trekkingowe o średnim stopniu zaawansowania:

To programy dla każdego, lubiącego wędrówki górskie i podziwianie przepięknych widoków (nocleg w namiotach, polowe węzły sanitarne). Poniżej propozycje:

 • Wyprawa 2 dni / 1 noc (2D/1N) – „Krater wulkanu w dwa dni”
 • Wyprawa 2 dni / 1 noc (2D/1N) – „WildFlowers trekking”
 • Wyprawa 3 dni / 2 noce (3D/2N) – „Krater wulkanu, jezioro i gorące źródła”

OPIS POSZCZEGÓLNYCH WYPRAW

 

„Zdobądź krater wulkanu, szczyt Rinjani i odpocznij nad jeziorem” 2D/1N

 • Dzień 1: Senggigi – Sembulan – Krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Wyprawa rozpoczyna się o 5:30 odbiorem z hotelu oraz transferem to punktu rozpoczęcia trekkingu – w wiosce Sembulan (ok. 3 godz. jazdy). Po rejestracji w biurze informacyjnym Rinjani w Sembulan Lawang, spotkacie się z przewodnikiem oraz porterami. Pierwszy etap to przejście do Bazy1 – Pemantuan na wysokości 1 300m. Po przerwie ruszacie do Bazy2 – Tengengean, na wysokości 1 500 m, tu krótka przerwa i przejście do Bazy3 – Pada Balong, na wysokości 1 800m n.p.m.

Łączny czas przejścia to jakieś 2,5 godz.

Następnie przerwa na lunch i odpoczynek. Po lunchu kontynuujecie trekking w kierunku brzegu krateru (2 639m). Do miejsca obozu docieracie około godziny 17:00. Szybkie rozstawienie obozu i możecie podziwiać widoki z brzegu krateru. Kolacja podawana jest w obozie. Potem czas wolny na odpoczynek i przygotowanie na wczesny poranny wymarsz następnego dnia w kierunku szczytu Rinjani.

 • Dzień 2: Krawędź krateru – Szczyt Rinjani – Sembulan – Senggigi

Wczesna pobudka i wymarsz o godz. 3:00 w kierunku szczytu (3 726m). To dość trudny trekking w wulkanicznej scenerii kamieni, osuwisk i umykającego spod stóp piasku. Czas osiągnięcia szczytu to jakieś 3 godziny. Na szczycie pozostaniecie 30 min do max 1 godz. To czas na poczucie satysfakcji ze zdobycia szczytu, jak również napawanie się widokiem wschodu słońca.

Następnie tą samą drogą wracacie do obozu. Tu czas na odpoczynek i śniadanie. Zaraz potem ruszacie w dół. Lunch podawany jest po drodze. Powrotna marszruta do punktu, gdzie czeka na was samochód trwa 6-7 godz. Transfer do hotelu.


„Zdobądź krater wulkanu, szczyt Rinjani i odpocznij nad jeziorem” 3D/2N

 • Dzień 1: Senggigi – Sembulan – Krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Wyprawa rozpoczyna się o 5:00, odbiorem z hotelu oraz transferem to punktu rozpoczęcia trekkingu w wiosce Sembulan (około 3 godz. jazdy samochodem). Po rejestracji w biurze informacyjnym Rinjani w Sembulan Lawang spotkacie się z przewodnikiem oraz porterami. Pierwszy etap to przejście do Bazy1 – Pemantuan na wysokości 1 300m. Po przerwie ruszacie do Bazy 2 – Tengengean, na wysokości 1 500 m, tu krótka przerwa i przejście do Bazy3 – Pada Balong na wysokości 1 800m n.p.m.

Łączny czas przejścia to jakieś 2,5 godz.

Następnie przerwa na lunch i odpoczynek. Po lunchu kontynuujecie trekking (ok 3,5 godz.) w kierunku brzegu krateru (2 639m). Do miejsca obozu docieracie około godziny 17:00. Szybkie rozstawienie obozu i możecie podziwiać widoki z brzegu krateru. Kolacja podawana jest w obozie. Potem czas wolny na odpoczynek i przygotowanie na wczesny poranny wymarsz następnego dnia w kierunku szczytu Rinjani.

 • Dzień 2: Krawędź krateru – Szczyt Rinjani – Jezioro kraterowe Segara Anak Lake – Senaru, krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Wczesna pobudka i wymarsz o 3:00 w kierunku szczytu (3 726 m). To dość trudny trekking w wulkanicznej scenerii kamieni, osuwisk i umykającego spod stóp piasku. Czas osiągnięcia szczytu to jakieś 3 godz. Na szczycie pozostaniecie 30 min do max 1 godz. To czas na poczucie satysfakcji ze zdobycia szczytu jak również napawanie się widokiem wschodu słońca.

Następnie tą samą drogą wracacie do obozu. Tu czas na odpoczynek i śniadanie. Zaraz potem ruszacie w dół do jeziora Segara Anak Lake. Zajmie Wam to 2-3 godz. Jeśli macie ochotę na kąpiel w jeziorze to jest na to teraz dobra pora. W tym czasie porterzy przygotują lunch. Po przerwie opuszczacie brzegu jeziora i ruszacie w górę na brzeg krateru Plawangan Senaru (2 461m). Zajmie to 2-3 godz. Po osiągnięciu obozu, rozstawianie namiotów i macie wolny czas na podziwianie widoków i zachodu słońca. W przypadku, gdy pogoda przyniesie zbyt zimny wiatr, istnieje możliwość przeniesienia się do obozu w lesie, oddalonego o 1 godz. marszu.

 • Dzień 3: Senaru, krawędź krateru – Wioska Senaru – Senggigi

Po śniadaniu ruszacie w długą marszrutę do wioski Senaru na wysokości 601 m. Idziecie przez tropikalny las pełen ptaków i ciekawych gatunków motyli. Spotkacie tam orchidee i jeśli dopisze Wam szczęście rzadki gatunek małp, żyjących wśród liści drzew hebanowych. Odpoczynek i lunch w czasie trasy. Po 7 godzinnym schodzeniu z krateru, kończycie trekking w Centrum Trekkingów Rinjani. Tu czeka na Was samochód, który odwiezie Was do hotelu.


„Zdobądź krater wulkanu, szczyt Rinjani i odpocznij nad jeziorem” 4D/3N

 • Dzień 1: Senggigi – Senaru – Krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Wyprawa rozpoczyna się o 5:30, odbiorem z hotelu oraz transferem to punktu rozpoczęcia trekkingu w wiosce Senaru (ok 2 godz. jazdy). Po rejestracji w biurze informacyjnym Rinjani w Sembulan Lawang spotkacie się z przewodnikiem oraz porterami. Pierwszy etap to przejście przez tropikalny las z bogatą florą, pięknymi ptakami i motylami. Odpoczynek na trasie. Lunch podawany jest w Bazie2 – Montong Satas, na wysokości 1 500 m. Po lunchu kontynuujecie marsz w górę przez 2 godz. do Bazy3 – Mondokon Lolak, na wysokości 2 000 m. Tu przerwa i po niej dalsza droga, aż na brzeg krateru (2 64 1m). Osiągniecie go około godziny 17:00. Widok na jezioro kraterowe, szczyt Rinjani i krater Gunung Baru (2 351 m) wynagrodzi Wam trudy wędrówki. Postawienie obozu i kolacja.

 • Dzień 2: Krawędź krateru – Jezioro kraterowe Segara Anak Lake (nocleg w namiotach)

Po śniadaniu opuszczacie brzeg krateru i ruszacie w kierunku jeziora Segara Anak Lake. Dotarcie tam zajmie wam 2-3 godz. Na trasie spotkacie wiele ciekawych, endemicznych gatunków roślin. Po dotarciu nad jezioro możecie już do końca dnia oddać się relaksowi, pływaniu, robieniu zdjęć etc. W tej lokalizacji macie również do dyspozycji niewielkie jaskinie oraz gorące źródła, zatem Wasz czas wypełniony będzie atrakcjami. Nocleg w namiotach w obozie nad jeziorem.

 • Dzień 3: Jezioro kraterowe Segara Anak Lake – Sembulan, krzwędź krateru – Szczyt Rinjani

W tym dniu wyruszacie dopiero po lunchu. Pozostawiając za sobą jezioro, wspinacie się znowu na krawędź krateru (do Plawangan Sembulan 2 639 m). Dotrzecie tam około 17:00. Wtedy będzie czas na odpoczynek i przygotowanie do porannego zdobycia szczytu Rinjani. Kolacja i nocleg w obozie.

 • Dzień 4: Sembulan, krzwędź krateru – Wioska Sembulan – Senggigi

Wczesna pobudka i wymarsz o 3:00 w kierunku szczytu (3 726 m). To dość trudny trekking w wulkanicznej scenerii kamieni, osuwisk i umykającego spod stóp piasku. Czas osiągnięcia szczytu to jakieś 3 godz. Na szczycie pozostaniecie 30 min do max 1 godz. To czas na poczucie satysfakcji ze zdobycia szczytu jak również napawanie się widokiem wschodu słońca. Następnie tą samą drogą wracacie do obozu. Tu czas na odpoczynek i śniadanie. Zaraz potem ruszacie w dół do wioski Sembulan i dalej w dół do Centrum Trekkingów Rinjani, gdzie zakończy się wasza przygoda. Lunch podawany jest po drodze. Powrotna marszruta do punktu, gdzie czeka na was samochód trwa 6-7 godz. Następnie transfer do hotelu.

Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok     Rinjani volcano trekking - Lombok


„Krater wulkanu w dwa dni” 2D/1N

To spokojny trekking odpowiedni dla początkujących oraz rodzin z dziećmi (minimum 10 lat).

 • Dzień 1: Senggigi – Wioska Senaru – Krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Odebranie z hotelu w rejonie Senggigi o godz. 5:30 i transfer do punktu rozpoczęcia trekkingu – wioski Senaru (601 m), transfer trwa ok. 2 godziny. Następnie rejestracja w Centrum Rinjani Trek i spotkanie z przewodnikiem i porterami. Rozpoczynacie trekking przez tropikalny las, pełen śpiewu ptaków i kolorowych motyli. W czasie drogi będzie krótki odpoczynek, następnie zjecie gdzie lunch serwowany w Bazie2 – Montong Satas, na wysokości 1 500 m. Po lunchu kontynuujecie trekking przez następne 2 godziny i docieracie do Bazy3 – Monodokon Lolak, na wysokości 2 000 m., gdzie zatrzymujecie się na krótki odpoczynek. Potem przez kilka godzin wędrujecie przez trawiaste łąki do Plawangan 1 Senaru – krawędzi krateru, na wysokości 2 641 m.

Krawędź krateru zdobędziecie około godziny 17:00, to czas na podziwianie widoków wokół jeziora Segara Anak, szczytu Rinjani oraz krateru Gunung Baru Jari (2 351 m) – aktywnego wulkanu. Jeżeli dopisze Wam szczęście i będzie czyste, przejrzyste powietrze, zobaczycie również wysepki Gili oraz wulkan Aguna na zachodzie wyspy Bali. Tutaj też rozbijacie namioty na nocleg. Kolacja serwowana w obozie.

 • Dzień 2: Krawędź krateru – Wioska Senaru – Senggigi

Najważniejszym i zapamiętanym na długo będzie tego dnia wschód słońca, widziany z krawędzi krateru. Po śniadaniu wyruszycie w drogę powrotną, schodząc w dół szlakiem do wioski Senaru przez łąki, następnie schowacie się w cieniu tropikalnego lasu. Lunch serwowany będzie na postoju w czasie drogi.

Po około 7 godzinach wędrówki z krawędzi krateru, trekking zakończy się w Rinjani Trek Centre, następnie samochodem zostaniecie odwiezieni do hotelu.


„WildFlowers trekking” 2D/1N

Najlepsze miesiące na tę wędrówkę są od maja do października, ale wycieczka może odbyć się również w pozostałe miesiące. W ciągu dnia, temperatura może wahać się od 29 do 32 st. C, jednak nocami od czerwca do sierpnia może spadać poniżej 10 st. C. Trzeba zabrać ciepłe ubrania, jak również kapelusz, kremy p/słoneczne. Camping equipment, wyżywienie oraz woda do picia, będzie zapewniona prze organizatorów.

 • Dzień 1: Senggigi – Wioska Sembalun – Dandaun – Kanji

Pierwszego dnia, startujecie z Centrum Info Rinjani, położonego na wschodzie Lomboku w wiosce – Sembalun Lawang, położonej na 1 156 m, będzie to jednocześnie wschodnia brama wejścia do Narodowego Parku Gunung Rinjani. Wędrując przez pola uprawne, będziecie wspinać się lekko pod górę ok 100 m, dotrzecie do falistej krawędzi kaldery wulkanu, skąd rozpościera się widok na wioski Sembalun Lawang i Sembalung Bumbung. Dawniej wioska Sembalun była znana z produkcji kawy, aż do 1990 r., gdzie zamieniono uprawę kawy na uprawę bardziej opłacalnego warzywa… czosnku.

Jeżeli szczęście Wam dopisze i będzie bezchmurny dzień, zobaczycie na północy ocean, a na zachodzie szczyt góry Rinjani (3 720 m).

Po kilkugodzinnym spacerze z Sembalun, dotrzecie do łąk w Dandaun, w których mieszkają dzikie zwierzęta, a szczególnie grupy dzikich świń. Po kolejnej godzinie marszu, pojawią się łąki w Kanji, gdzie zobaczycie mnóstwo rodzajów storczyków, rosnących na drzewach, a również na ziemi zobaczycie przeróżne gatunki dzikich kwiatów. W czasie drogi przewodnik wyjaśni Wam lokalne, rolnicze kwestie. Po około 3 godzinach marszu szlakiem, dotrzecie do bazy w Propok, na wysokości 1 600 m, i założycie obóz w pięknej, płaskiej dolinie z widokiem na tropikalny las. O zachodzie słońca oraz o poranku, będziecie mogli obserwować życie dzikich zwierząt, takich jak świnie, jelenie, wiele gatunków ptaków oraz – jak Wam dopisze szczęście – zobaczycie rzadki gatunek małp, żyjących na drzewach hebanowych.

 • Dzień 2: Powrót do wioski Sembulan – Senggigi

Wracać będziecie inną drogą, która głównie wieść będzie przez las. Do Informacyjnego Centrum Rinjani dotrzecie popołudniem. Specjalnym dodatkiem do tej wędrówki będzie towarzystwo lokalnego – Pemangku, czyli tradycyjnego, duchowego przewodnika, który będzie błogosławił drogę, którą będziecie podążać oraz sekretne miejsca, gdzie będzie celebrował cuda natury oraz zapewniał bezpieczną wędrówkę.


„Krater wulkanu, jezioro i gorące źródła” 3D/2N

 • Dzień 1: Senggigi – Senaru – Krawędź krateru (nocleg w namiotach)

Kierowca odbierze Was o 6:00 rano z hotelu, następnie transfer do Centrum Rinjani Trek w Senaru, na wysokości 601 m. Wczesnym rankiem spotkacie przewodnika, który szybko wyjaśni Wam szczegóły wędrówki, lokalną kulturę, co możecie zobaczyć oraz procedury bezpieczeństwa.

Pierwsze godziny wędrówki będą wiodły stromo przez tropikalny las, gdzie zobaczycie bogatą florę, wiele gatunków ptaków oraz motyli.

Następnie, zależnie od Waszych preferencji oraz warunków pogodowych, obóz nocny utworzycie bądź w lesie w Bazie3 – Mondokon Lolak (2 000 m) po ok. 5 godzinach trekkingu z Senaru, albo będziecie kontynuować wspinanie się przez kolejne godziny przez łąki do krawędzi krateru na wysokości 2 641 m. Stamtąd, rozpościerać się będzie rozległy widok przez jezioro Segara Anak (2 000 m) na szczyt Rinjani. Jeżeli pogoda dopiszę i będzie przejrzyście, zobaczycie wysepki Gili, wyspę Bali wraz z górą Agung. Tutaj też zjecie kolacje.

 • Dzień 2: Krawędź krateru – Jezioro Anak & Gorące źródła (nocleg w namiotach)

Po śniadaniu, pójdziecie w dół do jeziora Segara Anak (2 000 m) w obrębie krateru Rinjani. Trekking na tym szlaku będzie lekko stromy i skalisty. Przewodnik oraz porterzy, na tym odcinku będą mieć na Was szczególną uwagę. Góra Baru (2 351 m) jest wyspą na jeziorze i aktywnym wulkanem, ostatnio jego erupcja odbyła się w 1994 r. Idziecie w dół grzbietem mijając liczne plantacje kwiatów Bunga Abadi do kolejnego obozu na krawędzi krateru, gdzie zjecie lunch. Wędrówka w dół zajmie Wam ok. 2-3 godzin. Pozostałą część dnia spędzicie na odpoczynku, pływaniu w jeziorze i odkrywaniu jaskiń oraz kąpieli w gorących źródłach, dających – według lokalnej społeczności – zdrową moc.

 • Dzień 3: Segara Anak Lake – Krawędź krateru Senaru – Senggigi 

Tego dnia opuszczacie okolice jeziora i wspinacie się przez ok. 3 godziny na krawędź krateru – Plawangan Senaru. Lunch serwowany jest w czasie odpoczynku. Następnie łagodnym zejściem docieracie do Senaru, gdzie będzie na Was czekał samochód, który zabierze Was z powrotem do hotelu.


Zapraszamy!

A po niemal kosmicznych klimatach jakie spotkacie na Rinjani, zapraszamy na wycieczki etnograficzne po wyspie Lombok!

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close