Wulkan Agung Bali – erupcja dymu i pyłu

UPDATE 10.02.2018

NISKI ALERT dla wulkanu Agung + zmniejszenie strefy wykluczenia do 4 km

Po tygodniach ciągłej aktywności na niskim poziomie i zmniejszonej aktywności wulkanu ogłoszono w sobotę 10 lutego 2018 że, stan alarmowy dla Mount Agung został obniżony do „3” (III) z najwyższego poziomu „4”, a zagrożona strefa zmniejszyła się do 4 km od krateru.
Indonezyjskie centrum wulkanologii podjęło decyzję po okresie zmniejszonej aktywności. Jak powiedział wulkanolog rządu Gede Suantika „Wulkaniczne trzęsienia ziemi teraz … … spadają znacząco. Odkształcenie to powoduje deflację i staje się bardziej stabilne, a stężenie wulkanicznego gazu wypływającego do powietrza również spada”.

Wspinanie się z Agung jest nadal zabronione, a obniżenie statusu alarmowego z 4 na 3 nie oznacza, że niebezpieczeństwo całkowicie się skończyło – Agung jest nieprzewidywalny.

Góra Agung jest jednym z 129 aktywnych wulkanów w Indonezji, rozciągającej się na archipelagu z 17.500 wyspami.

Info by Bali volcano eruption Agung 2017

UPDATE 15.01.2018

Wulkan Agung od miesiąca zachowuje się stabilnie. Pojawiają się jeszcze co kilka dni niewielkie emisje pyłu ale generalnie wszystko na dzisiaj wskazuje na to że góra się uspokaja.

UPDATE 18.12.2017

Wygląda na to że wulkan szykuje nam świąteczno-noworoczny prezent. Gdyż od kilku dni sytuacja jest wyjątkowo stabilna, zmniejszyła się ilość erupcji pyłu i gazów, poziom lawy w kraterze nie ulega zmianie. Nie ma również większych zaburzeń w ruchu lotniczym.

Wszystkim przygotowującym się do spędzenia świat i sylwestra na Bali, już teraz składamy najlepsze życzenia!

UPDATE 07.12.2017

Najnowsze wiadomości: nawet jeśli aktywność zmniejszyła się na zewnątrz, a wulkan uwalnia tylko parę wodną i bardzo mało gazu, dla wulkanologów wkraczamy w nową fazę. Według ich informacji, zgromadziło się około 20 do 30 milionów m3 dodatkowej lawy, która zgromadziłaby objętość – w przypadku wybuchu – między 50, a 60 m3 lawy. Jeśli dojdzie do erupcji, lawa może stać się niebezpieczna, płynąc kilka kilometrów. Jednak nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Ponadto wciąż obecne są długie drżenia wskazujące, że magma nadal rośnie.
Bądźmy więc ostrożni i nie dajmy się skusić pięknemu błękitnemu niebu i pięknej bryzie, by zbliżyć się do wulkanu. Zostańmy bezpieczni w miejscach w odległości co najmniej 12 km od wulkanu.
Info by Bali Mount Agung Evacuees

Poniżej kilka ciekawych informacji, jak widzą media całą sytuacje, a jak jest naprawdę.
Zapraszamy na Bali! Ale też, nie zapominajmy pomagać ewakuowanym mieszkańcom.

UPDATE 04.12.2017

Wulkan Agung był dość aktywny wczoraj i dziś. Ostatnia noc to prawie 2 godziny ciągłego drżenia i 1,5 godziny po południu. Wulkanolog w Rendang na Bali nie jest w 100% optymistyczny, ale też nie w 100% pesymistyczny. Wulkan jest pełen magmy, jej ilość wzrasta z dnia na dzień, widoczny jest również wzrost megawatów, a wszystko to w ciszy.

Tymczasem kilka zdjęć ewakuowanych dzieci. Jeżeli chcecie pomóc Balijczykom, tutaj szczegóły: http://www.indo-explorer.pl/pomozmy-balijczykom/

Info i foto by Bali Mount Agung Evacuees

UPDATE 28.11.2017

Najnowszy sejsmogram Mount Agung na Bali PVMBG wskazał, że sygnały wzrosły. Na samym dole sejsmogramu można zauważyć, że wstrząsy wulkaniczne są już przeskalowane. Możesz przeczytać sejsmogram klikając na link poniżej. Poproszono o ewakuację strefy w promieniu 8-10 km.

Ostatniej nocy anomalie termiczne po raz pierwszy wykryto w kraterze Mount Agung przez satelitę NASA Modis, o mocy około 70 megawatów (źródło: mirovaweb.it). Oznacza to, że magma o znacznej objętości jest już na powierzchni.

Info by Bali Mount Agung Evacuees

UPDATE 27.11.2017

Niezwykły wschód słońca na Bali.

Foto: Facebook

Z wulkanu wydobywa się dym na ok. 3 km w górę, widać że jest podzielony na kolor biały i czarny. Zobaczcie video.

UPDATE 26.11.2017

Życie na Bali toczy się swoim rytmem. Obecnie wulkan nie zagraża mieszkańcom. Rozpoczęła się ponowna ewakuacja ludności zamieszkującej tereny znajdujące w okolicach 10 km od wulkanu.

Foto: Facebook

25.11.2017

A jednak nie zasnął…. Wulkan Agung (największa, święta góra dla Balijczyków) bardzo mocno uaktywnił się dziś rano. Trochę z zaskoczenia jednak, bo po sporych trzęsieniach ziemi jeszcze kilka tygodni temu, ostatnio było zdecydowanie spokojniej. Jednak nie uspokoił się na dobre, jak jeszcze wydawało się kilka dni temu.
Pierwsze ostrzeżenia o możliwości erupcji wulkanu Agung na Bali po raz pierwszy pojawiły się kilka tygodni temu. Od tego czasu, mocne, mniej lub bardziej trzęsienia ziemi pojawiały się niemal codziennie, również pojawiał się alert czerwony (najwyższy w skali niebezpieczeństwa wulkanu), by po kilku tygodniach uspokoić wszystkich i znów powrócić do bezpiecznego, do dziś…

Jednak 25.11.2017 wulkan zaczął wypuszczać spore ilości pyłu i dymu, jak na razie nie czyniąc żadnych zniszczeń. Niektóre loty na Bali zostały anulowane, głównie te ze strony Australii bo to w tamtą stronę wieje wiatr. Lotnisko zostało zamknięte na kilkanaście godzin, następnie ponownie otwarte. Linie lotnicze same decydują o lotach na Bali.
Jedno jest pewne, widoki związane z erupcją i zdjęcia, robią wrażenie.

Foto: Surfing Fins

Cały czas możecie oglądać co dzieje się z wulkanem Agung na Bali LIVE

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów and atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

English