Wyprawa do ludów Tana Toraja

Jest to kultura, w której zapewnienie zmarłemu odpowiedniego miejsca w zaświatach jest ważniejsze, od jakości i radości codziennego życia. To 'zapewnienie' kosztuje - na ceremonie pogrzebowe wydawane są ogromne sumy pieniędzy, budowane są specjalne wioski. To właśnie pogrzeby organizują życie społeczności.

Zapraszamy na wyprawę w głąb wioski, uprzedzając jednak, że jest to wyprawa dla mających ‚mocne nerwy’. Obszar zamieszkany przez lud Tana Toraja leży na północy prowincji Sulawesi Selatan (Sulawesi Południowe). Znalazłszy się w Tana Toraja przechodzimy do innego świata. Nie powinny nas zmylić oznaki nowoczesnego życia: komórki, telewizory, samochody. Nie one stanowią o mentalności Toradżanów. Więcej o ludzie Toraja.

Program wyprawy na Sulawesi do Tana Toraja

Wyprawę możemy rozpocząć przelotem z Bali lub z innych wysp Indonezji, poniżej przykładowa wyprawa.

  • Dzień 1. Przelot do Makassar

W zależności skąd wylatujemy, może być wylot dnia poprzedniego i nocleg w Makassar lub przylot poranny do Makassar i transfer do Randepao. Poniżej szczegóły.

Tego dnia, rano spotkanie się z lokalnym przewodnikiem, którzy mają szeroką wiedzę na temat kultury ludów Tana Toraja. Na początku zwiedzicie okolice miasta Makassar, między innymi Fort Roterdam.

Podczas podróży w głąb wyspy będziecie jechać przez Bugisland, gdzie poznacie i zobaczycie od środka lokalne domy. Zobaczycie też lokalny targ rybny, a w każdym momencie będziecie mogli zatrzymać się i zrobić zdjęcie tej niezwykłej scenerii.

Po lunchu w mieście Pare Pare, krajobrazy zmienią się z płaskich, nizinnych na bardziej górzyste. Piękne wapienne góry będą kontrastować z zielonymi, tarasami ryżowymi.

Późnym popołudniem dotrzecie do bramy i wejścia na rejon Tana Toraja i dopiero tutaj będziecie mogli zobaczyć i poczuć inny świat, dotyczy to nie tylko mieszkającego tam ludu, ale również otaczającej przyrody.
Nocleg w hotelu zbudowanym w stylu charakterystycznym dla ludu Tana Toraja.

  • Dzień 2, 3 i 4. Sulawesi: Tana Toraja

Kolejne dni będą wypełnione ciekawymi zdarzeniami w niezwykłej scenerii. Po dotarciu do Tana Toraja lokalny przewodnik oceni Wasze możliwości udziału w specjalnych ceremoniach i przygotuje odpowiedni program.

Jeżeli będziecie mieć „szczęście” zobaczycie największą ceremonie na terenie Tana Toraja: rytualne mordy bawołów. Uprzedzamy, to może być bardzo emocjonalne przeżycie i nie każdy jest w stanie temu sprostać. Ceremonia ta określa status zmarłego, a wyznacza go liczba zabijanych bawołów. Na tym terenie, odbywa się również wiele mniejszych ceremonii.

Zwiedzając Tana Toraja nie można nie zauważyć grobów, które znajdują się wszędzie. Starych i najnowszych. Kości i czaszki wysypują się z butwiejących trumien w okolicznych jaskiniach, wielkie głazy rozrzucone wśród pól ryżowych sperforowane są otworami grobowymi, należącymi do tych samych rodzin czasem od pokoleń. A ciągle drąży się nowe. Nie odpuszczono nawet przyrodzie ożywionej – oto drzewo, stare i w połowie martwe, w swoim wnętrzu skrywa szczątki ponad setki zmarłych małych dzieci. Początkowe otwory służące do złożenia zwłok wydłubane w pniu, zabliźniły się i pozostały po nich tylko cienkie kreski. Dzieci ‚rosną’ wraz z drzewem.

Zobaczycie: the stone graves in Suaya, the baby graves in Kambira czy the Hanging Graves.

Bardzo ciekawe są również Tongkonan Houses – prawdziwe domy Torajan. Wszystkie ciekawie dekorowane, dachy są w kształcie pokładu łodzi, a na zewnątrz wszędzie można zauważyć bawole rogi, które określają status mieszkającej rodziny. Sam lud twierdzi, że przybył z daleka, być może z Kambodży, łodziami. Charakterystyczny kształt domów w Tana Toraja ma odzwierciedlać dziób i rufę łodzi. Inna interpretacja mówi, że jest to symboliczne przedstawienie rogów bawołów, tak ważnych w tutejszej kulturze.

Również będziecie mieli możliwość bliżej poznać lokalnych ludzi, szczególnie na lokalnym targu w Makale i Rantepao. Najważniejsze, aby być pogodnym i okazywać respekt dla starszych ludzi.
Nocleg w hotelu zbudowanym w stylu charakterystycznym dla ludu Tana Toraja.

  • Dzień 5. Sulawesi: Tana Toraja – Makassar

Wczesnym rankiem rozpoczniecie podróż powrotną do Makassar. Zajmie ona ok. 10-11 godzin. Następnie wylot popołudniem lub nocleg w Makassar i wylot rano.

Zapraszamy!

English