Overland po Flores

Zapraszamy na 5-dniową podróż po wyspie Flores. To niecodzienna wyprawa pełna egzotyki i niezapomnianych wrażeń.

 • Dzień 1: Labuan Bajo – Ruteng

Wyjazd z Labuan Bajo po śniadaniu. Po godzinnej podroży samochodem przez tropikalny las zaczynamy piesze zejście do głębokiej doliny.
Mijamy wioskę i zwykle w towarzystwie miejscowych dzieci zagłębiamy się w dżungle, od czasu do czasu wychodząc na małe pola ryżowe.
Po około 1,5 godzinnym marszu docieramy do rzeki ukrytej w gąszczu. Pionowe ściany tworzą mroczny kanion. Można się kąpać i kanionem dopłynąć pod wodospad.
Tropikalna sceneria otacza nas zewsząd.

Powrót do samochodu (po około 2 godzinach) i dalsza droga w kierunku Lembor, a potem Cancar. Tu zewsząd roztacza się piękny widok na pola ryżowe w kształcie sieci pajęczej, co jest tradycyjnym sposobem uprawy ryżu w Manggarai. Po dotarciu do Ruteng, zwiedzamy tradycyjną wioskę Manggarai.

 • Dzień 2: Ruteng – Bajawa

Odwiedzamy Aimere, gdzie tradycyjnie produkuje się arak – wódkę z ryżu, polecamy skusić się na degustacje, chociaż trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Możemy wykąpać się na plażach Aimere. Następnie ruszamy w kierunku Bajawy.

Przez bambusowy las docieramy do wiosek ludu Ngada. Charakterystyczne konstrukcje dachów z pomysłowymi bambusowymi okapami. Na małych tarasach siedzą kobiety tkające ikaty i żujące betel. Uśmiechają się zepsutymi, czerwonymi zębami. W tle wiosek góruje wulkan Inerie. Wioski wyglądają jak z innej epoki.
Niby katolicyzm panuje tutaj od lat, ale to bynajmniej nie on rzuca sie w oczy, ale wszechobecny animizm – ołtarze ofiarne, stare zwyczaje i stroje są widoczne niemal wszędzie.
Ciekawostką może być fakt, że w regionie Bajawy panuje matriarchat, to kobiety rządzą, mąż porzuca swój klan i wstępuje do klanu żony, dziedziczenie przebiega w linii żeńskiej.

Wieczorem – wizyta w gorących źródłach w Soa i odpoczynek po intensywnym dniu.

 • Dzień 3: Bajawa – Moni

Wcześnie rano wizyta w Wowomuda, bardzo ciekawych pozostałościach nieoczekiwanej aktywności wulkanicznej w 2001 r. Na dnie jednej z licznych tu kalder powstało parę jeziorek o intensywnej czerwonej barwie. Według wulkanologów jest to teren „buzujący tuż pod powierzchnią”.
Następnie wizyta na targu w Bajawie oraz dalsza podróż na wschód.
W drodze towarzyszy nam cień potężnego wulkanu Ebulobo, z którego krateru unoszą się opary siarki. Jedziemy płaskowyżem zanim droga zacznie się obniżać w kierunku Ende. Przed miastem postój przy plaży zielonych kamieni. Kąpiel.

 • Dzień 4: Moni – Maumere

Przed świtem pobudka i wyjazd na jeden z cudów Flores, wulkan z różnokolorowymi jeziorami w jego trzech kraterach – Kelimutu. Tu podziwiamy wschód słońca.
Śniadanie po zejściu z wulkanu w hotelu. Wyjazd do tradycyjnej wioski Jopu, po drodze podpatrywanie etapów produkcji ikatów, od momentu wicia nici.
Po powrocie do Moni kąpiel przy wodospadzie dla odświeżenia i wyruszamy dalej na wschód.
Postój przy plaży w Paga, obiad i kąpiel oraz droga przez gaje palmowe do Maumere.

 • Dzień 5: Przelot na Bali

2114 2115 2116 2117

 

Obejrzyjcie krótką fotorelację z Flores Overland


Możliwość przedłużenia wyprawy o:

 • Trekking na wulkan Kelimutu,
 • Odpoczynek lub pobyt nurkowy w resorcie w Maumere,
 • Trekking Mt. Mbeliling (2 dni),
 • Wycieczkę do Riung (1 lub więcej dni),
 • Trekking do „dzikich wiosek” rozrzuconych wokół wulkanu Inerie, nocleg w tradycyjnym domu (2 lub więcej dni),
 • Rejs łodzią po Narodowym Parku Komodo wraz ze zwiedzaniem wyspy Rinca i Komodo, na których żyją największe na świecie jaszczury – warany.

Po dodatkowe informacje dotyczące wysp Komodo i Flores zapaszamy Was na naszą stronę www.wyjazdy-komodo.pl

ZOBACZ FILM o Komodo i Flores.

Zapraszamy!

English