Indonezja – flaga i godło

Flaga Indonezji i godło Indonezji - poniżej kilka historycznych faktów.

Flaga Indonezji (Sang Dwiwarna)

To prostokąt podzielony na dwa poziome pasy o tej samej wielkości (górny czerwony, dolny biały). Proporcje wynoszą 3:2. Nazwa Sang Dwiwarna oznacza żyjącą osobę.
Kolor biały oznacza duszę i życie duchowe, a czerwony – ciało i życie fizyczne. Podobny wygląd ma flaga Monako. Różni je tylko format flagi (2:3 dla flagi Indonezji i 4:5 dla flagi Monako).
Ta flaga liczy sobie 800 lat, ale stała się oficjalną flagą Indonezji dopiero 17 sierpnia 1945 roku. (za Wikipedią).


Godło Indonezji

Głównym elementem godła Indonezji jest złoty orzeł Garuda.
Na piersi orła znajduje się tarcza z pięcioma polami zawier2033ającymi symbole pięciu zasad, jakie w zamyśle działaczy niepodległościowych miały leżeć u podstaw budowy i funkcjonowania państwa indonezyjskiego. W centrum owej tarczy znajduje się pole na którym umieszczona została złota gwiazda, symbolizująca wiarę w Boga. W lewym górnym rogu znajduje się głowa byka oznaczająca demokrację. W prawym górnym rogu umieszczono wizerunek drzewa, oznaczającego jedność narodu. W lewej dolnej części tarczy znajdują się stylizowane wizerunki ryżu i bawełny symbolizujące sprawiedliwość społeczną oraz równość kobiet i mężczyzn. W prawej dolnej część tarczy znajduje się łańcuch złożony z 10 okrągłych i 10 kanciastych ogniw; jest to symbol humanitaryzmu i społeczeństwa.
Orzeł w łapach trzyma wstęgę z dewizą państwa: BHINNEKA TUNGGAL IKA, co w języku indonezyjskim oznacza „W różnorodności siła”. Orzeł posiada po 17 piór u skrzydeł, 8 piór w ogonie, a w szyi 45. Liczby te symbolizują datę 17 sierpnia 1945 r., tj. dzień proklamowania niepodległości przez Indonezję (za Wikipedią).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów and atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

English