Wyspy Indonezji

Miejsce niezwykłe pod względem występujących tu ponad 200 różnych grup etnicznych i ponad 300 języków. To jedno z niewielu państw, które posiada tak bogatą i długą historię. To kraj wyjątkowej różnorodności, ale jednak "Bhinneka Tunggal Ika", co w języku indonezyjskim oznacza "jedność w różnorodności".

Indonezja to czwarty pod względem liczby ludności kraj świata (po Chinach, Indiach i USA), stanowi niespotykaną mozaikę ludzi i ich kultur.

Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch greckich słów: Indos – „indyjski” i nesos – „wyspa”.  Miejsce niezwykłe pod względem występujących tu ponad 200 różnych grup etnicznych i ponad 300 języków. To jedno z niewielu państw, które posiada tak bogatą i długą historię. Chociaż pozycja Indonezji w globalnej gospodarce światowej nie jest wiodąca, to znaczące jest jej miejsce w dziedzinie turystyki.

Powierzchnia
Łączna powierzchnia Indonezji wynosi 9,8 mln km², z czego 81% stanowi morze. Indonezja składa się z 18 110 wysp różnej wielkości, z czego 60 tys. z nich jest zamieszkanych.

Lokalizacja
Archipelag Indonezyjski przecina równik. Rozciąga się między Azją a Australią, a ograniczają ją oceany Spokojny i Indyjski. W skład Indonezji wchodzi pięć większych archipelagów: Wielkie Wyspy Sundajskie, Małe Wyspy Sundajskie (Nusa Tenggara), Moluki, Wyspy Południowo-Wschodnie i Wyspy Południowo-Zachodnie.

Waluta
Walutą narodową w Indonezji jest rupia indonezysja (IDR).

Strefy czasowe

Miejsca: Wyspy Indonezji

Zobacz więcej  
English