Borneo & Jawa & Bali & Flores & Komodo 16D/15N

2 150 USD od osoby (min. 2 osoby)

W ciągu 16 dni tej wyprawy, będziecie przebywać w sześciu różnych hotelach, willach i bungalowach na pięciu egzotycznych wyspach Indonezji: Borneo (nazywana też Kalimantan), Jawa, Bali, Flores i Komodo. To wyspy różne pod względem natury, ludzi, kultury, a nawet religii! Borneo i Jawa to wyspy muzułmańskie, Bali – hindu, a Flores – katolicka. Jedno państwa, a jednak każda wyspa o odmiennym charakterze, kolorycie, odczuciu i aurze! Sprawdźcie!

Poza pobytem w wyjątkowych hotelach i resortach, zobaczycie mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków, a przeżycia które będą Wam towarzyszyć jeszcze długo, będziecie je wspominać latami.

NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA:

 • Zobaczycie 5 wysp Indonezji: Borneo, Jawa, Bali, Flores i Komodo
 • Spotkacie dzikie orangutany na Borneo i unikalne Smoki z Komodo
 • Zagłębicie się w życie na Borneo, odwiedzicie wioski i pływające targi
 • Odwiedzicie wyjątkowe świątynie w Indonezji: Borobodur i Prambanan
 • Będziecie zachwycenie jaskiniami na Jawie (Jomblang i Grubug) i na Flores (Batu Cermin)
 • Spróbujecie Bambu rafting i Canoe ride
 • Zobaczycie najciekawsze świątynie na Bali
 • Zasmakujecie w balijskim masażu i kolacji z owocami morza

PLAN PODRÓŻY:

Dzień 1. Jakarta – Banjarmasin, Borneo

Naszą podróż ropoczynamy z Jakarty. Tutaj też wylecicie, lotem lokalnym na wyspę Borneo (Kalimantan). Po kilku godzinach lotu, wylądujecie na jednej z najbardziej egzotycznych i pięknych wysp Indonezji. Tutaj rozpoczyna się Wasza niezwykła przygoda.

Pobyt: Swiss-Belhotel 4*, Superior Room

Dzień 2. Targ pływający Loksado – wioska Cempaka – wioska Pandak Daun (B,L,D)

Wczesnym rankiem, po śniadaniu przewodnik odbierze Was z hotelu i zabierze samochodem do małej wioski – Loksado w północnej części Banjarmasin. Będziecie mogli cieszyć się przechadzką po wiosce Dayak, oglądając tradycyjne długie domy, lasy deszczowe i znajdujący się nieopodal wodospad. Potem odwiedzicie tradycyjny pływający targ, gdzie wiele ludzi pływających na kajakach sprzedają i kupują warzywa i inny asortyment.

Następnie przejdziecie do wioski Cempaka, aby zobaczyć tradycyjny sposób wydobycia i polerowania diamentów. Potem w wiosce Pando Duan zobaczycie wodne bawoły, wracające do miejsca odpoczynku. Tak zakończy się dzień niezwykłych doświadczeń kulturowych.

Pobyt: Swiss-Belhotel 4*, Superior Room

Dzień 3. Bamboo rafting (B,L,D)

Wcześnie rano zostaniecie zabrani na super wyprawę, rozpoczniecie bamboo rafting rzeką wśród przepięknych krajobrazów, będziecie płynąć przez las deszczowy, dostrzegając i oglądając piękne widoki, zwierzęta, słysząc niezwykłe odgłosy dżungli.

Rafting odbywać się będzie w dół rzeki Amandit, zrobionymi ręcznie tratwami z bambusa, mijać będziecie piękne krajobrazy, a skończycie w Muara Hariang.
Samochód będzie czekał na Was przy starcie końcowym raftingu, kierowca zawiezie Was do hotelu.

Pobyt: Swiss-Belhotel 4*, Superior Room

Dzień 4. Banjarmasin river tour – Bekatan Tour (B,L,D)

Dziś wyruszycie na wyprawę w kolejne ciekawe miejsca. Już wczesnym rankiem pojedziecie przez most i rzekę Barito na wyspę Bakut. Na tej wyspie znajduje się obszar ochronny typowej flory i fauny wyspy Bornego, co więcej zobaczycie tam mały długonose – zwane Bekantan. Porankami o wschodzie słońca, przy niezwykłej grze świateł wschodzącego słońca oglądać będziecie piękną panoramę widokową, rozpościerającą się wokół wyspy Bakut. Porankami również, bardzo często małpy siedzą na gałęziach drzew, nad brzegiem rzeki, jedząc czy bawiąc się ze sobą.
Czasami ogromne statki transportujące węgiel przepływają przed Wami, tworząc złudzenie jakby spacerowały po górach.

Dziś eksplorując okolice rzeki Barito, która ma szerokość ponad tysiąc metrów, ciągnąc się aż do wyspy Juriat. Tam odwiedzicie pływający targ rybny. Tysiące rodzajów ryb i krewetek, które zostały złowione przez ludzi, będą sprzedawane na tym targu bezpośrednio z łodzi. Tam będziecie mogli zapoznać się i porozmawiać z lokalnymi sprzedawcami z małych łodzi, tam też można spotkać lokalne kobiety ubrane w tradycyjne stroje kobiet z Borneo!
Tutaj też możecie zakupić świeże ryby złapane nieopodal w ich naturalnym środowisku, zabrać je do hotelu i upichcić lub grillować na pyszną kolację. Potem wracacie do portu i do hotelu na odpoczynek.

Pobyt: Swiss-Belhotel 4*, Superior Room

Dzień 5. Banjarmasin – Yogyakarta (B)

Dziś po śniadaniu czas na relaks w hotelu. Późnym popołudniem transfer na lotnisko Banjarmasin i przelot do Yogyakarty na wyspę Jawa, gdzie spotkacie naszego kierowcę, który zawiezie Was do oddalanego o 40 min od lotniska, hotelu.

Pobyt: The Atrium Hotel & Resort Yogyakarta 4*, Deluxe Room

Dzień 6. Prambanan – Borobudur (B,L)

Tego dnia po śniadaniu, zostaniecie odebrani przez przewodnika i pojedziecie zobaczyć 2 najważniejsze świątynie w rejonie Jogjakarty.

Prambanan – świątynia wpisana na listę skarbów dziedzictwa kultury UNESCO, to największy kompleks świątynny hindu na Jawie, zbudowany w drugiej połowie IX w. Trzy główne świątynie dedykowane są słynnej triadzie hindu, mianowicie bogom: Brahmie (Stworzyciel), Wisznu (bóg utrzymujący świat) oraz Siwie (bóg niszczący).

Następnie pojedziecie w kierunku świątyni Borobudur. Jeszcze w jej pobliżu znajdują się dwie mniejsze świątynie buddyjskie z tego samego okresu. Powstanie wszystkich trzech datowane jest na drugą połowę VIII w. i początek IX w. Najstarsza i zarazem najmniejsza to świątynia Pawon. Druga, co do wielkości i dodatkowo spektakularna z uwagi na posąg siedzącego Buddy – uznawany za jeden z największych na świecie – jest w świątynia Mendut. Następnie przejazd do największej buddyjskiej świątyni na świecie – Borobudur, również wpisanej na listę UNESCO.

Pobyt: The Atrium Hotel & Resort Yogyakarta 4*, Deluxe Room

Dzień 7. Jaskinia Jomblang – Bali, Seminyak (B)

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczniecie od pewnej aktywności fizycznej, wymagającej od Was trochę odwagi, ale to co zobaczycie wynagrodzi każdy trud.
Będziecie dziś eksplorować i poznawać jaskinie Jomblang i Grubug, jedne z największych w ogóle w Indonezji, otoczonych przez gęstym, starym lasem. Bądźcie gotowi, aby spróbować technikę poruszania się na linii (SRT), aby zejść w dół z powierzchni do wejścia do jaskini Jomblang. Nasi doświadczeni instruktorzy speleo, dadzą Wam wszelkie instrukcje i nauczą Was jak poradzić sobie z tym ekscytującym wyzwaniem. Po zejściu ok. 20 m w dół, zobaczycie na własne oczy jaskinię Jomblang. Wówczas nie będzie wątpliwości, ten niesamowity widok pozostanie w Waszej pamięci na długi czas.

Następnie będziecie kontynuować podróż do jaskini Grubug, połączonej z jaskinią Jomblang aleją o długości ok. 300 m. To co zobaczycie potem, będzie wyjątkowe i zaskakujące, otóż ukaże się Wam fascynujący słup światła na ok. 90 m., nazywany „światłem z nieba”. Tutaj będzie też możliwość złapania tych niezwykłych momentów na fotografiach.
Ta niesamowita jaskinia ma średnicę ok. 15 m i głębokość ok. 100 m, jest też połączona z podziemną rzeką przez słup światła, a otaczająca natura sprawi, że będzie to naprawdę niezwykły widok, którego nie widzieliście nigdy wcześniej w swoim życiu.

Po zakończeniu eksplorowania jaskini, zostaniecie odwiezieni na lotnisko w Jogjakarcie i po godzinnym locie będziecie już na Bali, gdzie kierowca spotka się z Wami na lotnisku i zawiezie Was do hotelu w Seminyak, na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Pobyt: Puri Saron Hotel 4*, Deluxe Room

Dzień 8. Seminyak (B)

Seminyak to specyficzne miasteczko, gdzie będziecie  mogli pójść na plaże lub na spacery po licznych sklepach, sklepikach, restauracjach i kafejkach. To miejsce też pełne luksusowych resortów i restauracje, gdzie znajdziecie międzynarodowych kucharzy, którzy przygotują Wam kuchnie na światowym poziomie.

Ten dzień możecie zatem spędzić na plaży, na zakupach lub skontaktować się z nami, a zorganizujemy Wam kolejny wypad w głąb niezwykłej balijskiej natury i kultury.

Pobyt: Puri Saron Hotel 4*, Deluxe Room

Dzień 9. Seminyak (B)

Dzień wolny lub piszcie, dzwońcie, zorganizujemy Wam coś szczególnego, w zależności od Waszych preferencji, wymagań i życzeń.

Pobyt: Puri Saron Hotel 4*, Deluxe Room

Dzień 10. Indywidualna wycieczka po wyspie / Ubud  (B)

Tego dnia przenosicie się z Seminyak do Ubud, zatem po śniadaniu wymeldowanie z hotelu w Seminyak i wyruszacie na wycieczkę, po której zostaniecie zameldowani w kolejnym hotelu, tym razem w sercu Bali – w miasteczku Ubud.

Pierwszy punkt trasy – tradycyjne balijskie wioski Celuk Mas i Tohpati, które słyną z warsztatów rzemieślników rzeźbiących w drewnie, kamieniach, malujących batik ale też tworzących niezwykłą biżuterię z pereł, srebra czy złota. Lokalni mistrzowie będą dzielić się z Wami swoim doświadczeniem w produkcji tych pięknych dzieł.

Następnie odwiedzicie świątynię Tirta Empul. Na terenie tej świątyni wypływa święte źródło i daje początek rzece. Czczą je wszyscy Balijczycy, wierzą, bowiem, że zostało stworzone przez hinduskiego boga Indrę, który zrobił tu dziurę w ziemi, by wypłynął z niej „tirtha” – eliksir nieśmiertelności. Święte kąpielisko przed świątynią powstało w X w., a wody wytryskujące z licznych otworów mają podobno moc uzdrawiającą. Ludzie przyjeżdżają tu z bliska i daleka, by oczyścić się w sadzawkach po uprzednim złożeniu skromnej ofiary bóstwu źródła.

Następnie udacie się do Pura Gunung Kawi, miejsca i świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To kompleks wykutych w skale ogromnych fasad świątyń oraz cel mnichów, położony w przepięknej dolinie, otoczonej zewsząd tarasami ryżowymi. Całość pochodzi z XI w. Archeolodzy ustalili, że są to pomniki wzniesione ku czci członków dynastii Warmadewa. To mniej więcej w tamtym czasie rozwinął się kult zmarłych królów i królowych, których po śmierci uznawano za bogów. Na terenie kompleksu stoi również typowa świątynia z pawilonami bez ścian, sanktuariami i rzeźbionymi bramami.

W drodze powrotnej, będziecie przejeżdżać przez miejscowość Tegalalang, gdzie rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe, zaliczane do jednych z najpiękniejszych na wyspie. Pomiędzy stromymi zboczami, na których często rośnie tradycyjna, pełna gracji balijska odmiana ryżu o długiej łodydze, wije się kręta dolina rzeki. Warto poświęcić im chwilę, zachwycić się ich urokiem.

Następnie wizyta w Goa Gajah (Elephant Cave) – sanktuarium powstało w XI w. jako miejsce modlitwy i oddawania kultu. Nad wejściem do jaskini znajduje się głowa boga Bhoma, która zwykle mylona jest z głową słonia. Sama nazwa jaskini pochodzi od boga Ganesha.

Pobyt: Sahadewa Resort & Spa 4*, Deluxe Garden View

Dzień 11. Ubud (B)

Dzień wolny. Tego dnia możecie wybrać się sami do Monkey Forest – lasu małp, a wieczorem na pokaz tańców balijskich do pałacu królewskiego. Albo wybrać się do galerii, sklepów, restauracji czy na.. balijski masaż!
Ubud to też świetne miejsce wypadowe na jednodniowe aktywności, takie jak rafting czy kanioning, zatem dzwońcie, pytajcie, bookujcie. Warto!

Pobyt: Sahadewa Resort & Spa 4*, Deluxe Garden View

Dzień 12. Ubud (B)

Dzień wolny.

Pobyt: Sahadewa Resort & Spa 4*, Deluxe Garden View

Dzień 13. Ubud – Labuan Bajo, Flores (B)

Dziś tuż po śniadaniu, transfer na lotnisko i przelot na wyspę Flores. Zoganizujemy transfery na Bali i Flores oraz przelot Bali-Flores. Po zameldowaniu się w hotelu na Flores, czas na relaks w basenie lub w oceanie.

Pobyt: The Jayakarta Suites 4*, Deluxe Sea View

Dzień 14. Flores – wycieczka Komodo Dragons (B,L,D)

Dziś wczesnym rankiem anglojęzyczny przewodnik odbierze Was z hotelu i pojedziecie do portu w Labuan Bajo. Tam będzie czekać na Was prywatna łódź, która zabierze Was na niezwykły rejs po Narodowym Parku Komodo. Lunch będzie na łodzi, popłyniecie w kierunku wyspy Rinca, gdzie w naturalnym środowisku będziecie tropić warany – największe żyjące jaszczury na świecie!
Gdy dopłyniecie do Rinca, rozpoczniecie trwający ok. 2 godziny trekking. Jeżeli będziecie mieć szczęście zobaczycie warany spacerujące niedaleko Was, odpoczywające w swoich legowiskach, albo żerujące.

Po trekkingu, zjecie lunch  na łodzi i rozpoczniecie rejs w kierunku wyspy Kalong, najciekawszego spotu pod względem pływania w morzu, snorkowania albo relaksu na białych, piaszczystych plażach. Kolejna destynacja z programu to Pink Beach – jedna z siedmiu na świecie. Plaża ta swój różowy kolor zawdzięcza czerwonym koralom, pokruszonym na plaży. Tutaj również czas na relaks, pływanie albo snorkeling. Następnie powrót do portu, kolacja i nocleg w hotelu.

Pobyt: The Jayakarta Suites 4*, Deluxe Sea View

Dzień 15. Flores, jaskinia Batu Cermin – Bali, Tuban (B)

Wczesnym rankiem po śniadaniu, zabieramy Was do Mirros Stone Cave (Batu Cermin), gdzie zobaczycie spektakularny widok promieni świetlnych,  które wchodzą do jaskini przez kamienny tunel i odbijają się w jaskini na jej ścianach w różnych miejscach. Wygląda to jak odbicia w lustrze – stąd nazwa jaskini.

Po wizycie w jaskini, przewodnik odwiezie Was na lotnisko i wracacie samolotem na Bali.

Dziś proponujemy pożegnalną kolację przy świecach na plaży w Jimbaran, gdzie serwowane są bodaj najlepsze na Bali grillowane na skorupach z kokosach – owoce morza.

Pobyt: Patra Jasa Bali Resort & Villas 5*, Deluxe Room

Dzień 16. Tuban – transfer na lotnisko (B)

Dziś już ostatni dzień pobytu z nami. Po śniadaniu lub w porze lunchu zostaniecie odwiezieni na lotnisko lub w wybrane przez Was miejsce na południu wyspy Bali.


CENA ZAWIERA:

Podana cena jest ceną za jedną osobę (min. 2 osoby). Powyżej 4 osób – prosimy o kontakt w sprawie ceny.

 • 4x pobyt w Swiss-Belhotel Kalimantan 3*, Deluxe room, w tym śniadanie;
 • 2x pobyt w The Atrium Hotel & Resort Yogyakarta 4*, Deluxe Room, w tym śniadanie;
 • 3x pobyt w Puri Saron Seminyak Hotel 4*, Deluxe Room, w tym śniadanie;
 • 3x pobyt w Sahadewa Resort & Spa Ubud 4*, Deluxe Garden View, w tym śniadanie;
 • 2x pobyt w The Jayakarta Suites Flores 4*, Deluxe Sea View, w tym śniadanie;
 • 1x pobyt w Patra Jasa Bali Resort & Villas Tuban 5*, Deluxe Room, w tym śniadanie;
 • Transfer z i na lotnisko lub do wybranego przez Was miejsca na południu Bali;
 • Wszystkie transfery między hotelami;
 • Opiekun, dostępny pod telefonem, podczas całego pobytu;
 • Przelot Jakarta – Banjarmasin (Borneo)
 • Przelot Banjarmasin (Borneo) – Jogjakarta (Jawa)
 • Przelot Jogjakarta (Jawa) – Bali
 • Przelot Bali – Flores (Labuan Bajo) – Bali
 • 3-dniowy tour na Borneo (Loksado pływający targ, wioska Cempaka, wioska Pandak Daun, bamboo rafting Loksado, spotkanie z orangutanami oraz canoe ride);
 • 2-dniowy tour w Jogjakarcie (świątynie Prambanan i Borobudur oraz jaskinia Grubung);
 • 1-godzinny masaż w salonie SPA w Ubud;
 • Całodniowa wycieczka w Ubud (wioski Celuk, Mas, Tohpati, świątynia Tirta Empul, Gunung Kawi, Goa Gajah (Elephant Cave), tarasy ryżowe – Tegalalang) z anglojęzycznym przewodnikiem;
 • 1-dniowa wycieczka po Narodowym Parku Komodo oraz jaskinia Batu Cermin;
 • Bilety wstępu do wspomnianych w programie obiektów;
 • Posiłki wymienione w programie. Wyjaśnienie skrótów: B – śniadanie, L – lunch, D – kolacja;
 • Powitalny zestaw plażowy;
 • Telefon z 4G internetem;
 • Podatek 11% i 10% opłaty za usługi.

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletów lotniczych na Bali,
 • Posiłków nie wymienionych w programie,
 • Wcześniejszego wymeldowania i zameldowania w resortach (Check-in od godz. 14:00, check- out 12:00),
 • Osobistych wydatków,
 • Prywatnego ubezpieczenia w podróży,
 • Wszelkie usługi nie wymienione w planie,
 • Opłat za wysoki sezon (od 01/07 do 31/08) oraz za peak sezon (15/12 do 15/01).
English