Walutą narodową w Indonezji jest rupia indonezysjka (skrót IDR). Wahania kursu rupi indonezyjskiej względem dolara amerykańskiego są dosyć spore.

Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualny kurs. Można zerknąć na stronę www indonezyjskiego banku BNI lub na stronę jednej z sieci kantorów wymiany walut.

Kurs rupii indonezyjskiej do dolara amerykańskiego w 2019 roku waha się od 13.500 – 14.200 IDR/1 USD.

Wymiana walut w punktach Money Changer. W języku indonezyjskim słowo „kantor” oznacza po prostu „biuro”. Dlatego lepiej nie posługiwać się nim, szukając punktu wymiany walut.

Zalecamy daleko idącą ostrożność podczas wymiany pieniędzy, gdyż zdarzają się próby oszustwa. Sugerujemy korzystanie z autoryzowanych punktów wymiany walut, natomiast zdecydowanie odradzamy wymianę pieniędzy w małych punktach „przyklejonych” do jakiegoś sklepu/straganu.

EUR – nominał, a także rok emisji banknotów nie mają wpływu na kurs wymiany – kurs jest taki sam.

USD – banknoty najlepiej emitowane po 2001 roku, bez najmniejszych uszkodzeń, stempli, przebarwień etc. Najwyższy kurs dostać można za nominał 100 USD, oraz 50 USD, trochę niższy kurs uzyskacie za nominały 20, 10, 5 USD. Banknoty 1 USD – praktycznie nie funkcjonują w obrocie (w przeciwieństwie do krajów takich jak Egipt). Korzystniej jest więc przywieźć USD w wysokich nominałach.

Niewielkie napiwki na Bali lepiej wtedy dawać w IDR.

English