Jadąc do Indonezji (w tym na Bali) warto zaszczepić się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz żółtaczce typu A i B.

  • Pamiętaj również o ochronie skóry przed silnym, tropikalnym słońcem (sugerujemy wysokie filtry) oraz przed komarami.

A jeżeli zamierzasz wziąć udział w trekkingu np. przez równikową dżunglę (mamy tutaj na myśli rejony Sumatry, Borneo, Papua, Moluki), zgłoś to lekarzowi, może trzeba będzie zastosować profilaktykę przeciw malarii*. Może też w danym regionie nie należy kąpać się w wodach stojących.

Na Bali nie ma malarii, taką informację mamy od lekarzy z balijskich szpitali.

Więcej o szczepieniach na Bali i innych chorobach tutaj.


* Malaria – choroba pasożytnicza przenoszona przez komary. Jej pierwsze objawy przypominają grypę lub przeziębienie. Początkowo dominują bóle mięśni i stawów, uczucie rozbicia i niepokoju oraz ogólne złe samopoczucie. Kolejny etap to napad gorączki malarycznej. Temperatura może wzrosnąć do 41 st.C. Występuje bardzo silne pocenie się.

Profilaktyka:

  • ograniczanie liczby ukąszeń przez komary poprzez stosowanie moskitier, repelentów na skórę, spryskiwanie pomieszczeń środkiem owadobójczym. Do smarowania najlepsze są środki posiadające w składzie substancję o nazwie DEET. Czym wyższe jej stężenie w składzie, tym środek jest lepszy.
    Nie powinno się zabijać żerującego na skórze komara. Pozostawia to niewielkie ilości krwi na skórze co zwabia kolejne komary.
  • przyjmowanie tabletek przeciwmalarycznych co jednak powinno być skonsultowane z lekarzem.
English