To ważna kwestia szczególnie bo sporo przyjeżdżających turystów zastanawia się co zabrać ze sobą w tak odległy zakątek świata o zupełnie innym klimacie niż europejski.

Zwykle zabiera się co się da na tzw. wszelki wypadek i to jest spory błąd, który powoduje, że przyjeżdżamy z pękatymi walizkami, a gdy potem kupimy sporo pamiątek nie ma ich już gdzie spakować.

Nasze porady w tej kwestii dotyczące tego co przywieźć:

 • Krem do skóry z wysokim filtrem, najlepiej 50 (na Bali to sporo kosztuje);
 • Jeśli planujecie wyjścia na eleganckie kolacje, warto mieć jakieś odpowiednie do tego celu elementy garderoby, których nie kupicie na ulicy (Panie: sukienka, szpilki. Panowie: długie spodnie, pełne buty);
 • Bielizna, 2-3 koszulki T-shirt, sandały
  Co do pozostałej garderoby to na każdym straganie kupicie, proste kolorowe sukienki, chusty, pareo (czyli w Indonezji – sarong), koszulki, krótkie spodenki, czapki, kapelusze oraz inne nakrycia głowy i te rzeczy są tu tanie. Klapki (tzw. japonki) są również szeroko dostępne, w kolorystyce przyprawiającej o zawrót głowy.
 • Aparat fotograficzny (jeśli zrobicie za dużo zdjęć to pamięć USB, karty pamięci etc. są na Bali również dostępne);
 • Przewodnik po wyspie.
  Tu warto się chwilkę zastanowić nad wyborem, gdyż sporo wydawnictw ma już swoje lata i informacje praktyczne jakie są w nich zawarte się zdezaktualizowały. Pojawiło się trochę nowych wydawnictw, ale i wśród tych widać, że były drukowane w pospiechu i dotykają tematów bardzo ogólnie.
  My polecamy przewodnik „Bali” z serii Podróże Marzeń. Tam jest mnóstwo ciekawych i wartościowych informacji.
  Co do tych praktycznych informacji zapraszamy do kontaktu przed przylotem, pomożemy Wam się przygotować, a na miejscu zapraszamy do skorzystania z naszych wycieczek, gdyż jako wieloletni mieszkańcy wyspy opowiemy Wam o Bali i Indonezji, w najciekawszy sposób jaki potrafimy.
 • Sprzęt sportowy/hobbistyczny, który jest na tyle unikalny, że kupno/wynajęcie na miejscu jest kompletnie niemożliwe lub nieopłacalne.

Do przemyślenia czy zabrać:

Jeśli jesteście zapalonymi nurkami to macie 2 opcje: albo wieziecie ze sobą pół walizki własnego sprzętu albo na miejscu wynajmujecie sprzęt. Trzeba to po prostu skalkulować bo czy zabierać te wszystkie klamoty dla 1-2 dni nurkowych? Wynajęcie sprzętu nurkowego kosztuje średnio 20 USD/1 dzień.

Nieco podobna sprawa jest z miłośnikami snorkelingu. Upewnijcie się czy rejon w który jedziecie ma cokolwiek do zaoferowania poniżej lustra wody, gdyż maska+rurka+płetwy też zajmują miejsce szczególnie gdy cała rodzina lubi to robić.

Na koniec kilka słów/informacji o tym jak wygląda zaopatrzenie w sklepach na Bali, gdzie i co można dostać. Zapraszamy na krótki FILMIK.

English